statystyki

Siergiej Nazarow - Minister do spraw rusyfikacji antracytu

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska26.10.2017, 07:40; Aktualizacja: 26.10.2017, 10:07

Reeksport donbaskiego antracytu przez Rosję na Zachód (w tym do Polski) byłby niemożliwy bez zielonego światła z Kremla.

Osobą odpowiedzialną za bezproblemową sprzedaż węgla wydobywanego na okupowanych przez Rosję obszarach Donbasu jest Siergiej Nazarow, wiceminister rozwoju gospodarczego tego kraju. Kieruje on pracami powołanej w 2014 r. Międzyresortowej Komisji ds. Pomocy Humanitarnej dla Poszkodowanych Terytoriów Południowo-Wschodnich Rejonów Obwodów Donieckiego i Ługańskiego Ukrainy. W skład komisji wchodzi 12 rosyjskich wiceministrów i trzech wiceszefów innych organów federalnych. Jak czytamy w rozporządzeniu rządu, komisja ma na celu m.in. „metodyczne wspieranie organów władzy poszkodowanych terytoriów w określaniu potrzeb i zapewnianiu skutecznego wykorzystania pomocy humanitarnej Federacji Rosyjskiej”. Niemiecki „Bild” pisał, że organ stał się de facto tajnym rządem dla Donbasu, za co USA objęły Nazarowa sankcjami.

Ołeksandr Nykonorow, zmarły tragicznie we wrześniu ługański politolog, jeden z największych znawców donieckich separatystów, w 2016 r. mówił DGP, że Moskwa nadzoruje samozwańcze Doniecką i Ługańską Republiki Ludowe za pomocą czterech pionów kuratorów. Dwa mają charakter polityczny, trzeci dotyczy kontroli nad bezpieką i wojskiem separatystów. – Na czele czwartego stoi wicepremier Dmitrij Kozak, a operacyjnie zajmuje się nim Siergiej Nazarow. Na razie pozostaje nieaktywny. Uaktywni się, gdy Kreml przystąpi do budowy niezależnych gospodarek DRL/ŁRL na wzór Naddniestrza – mówił przed rokiem Nykonorow.

Taka potrzeba pojawiła się w marcu 2017 r., gdy Ukraina wprowadziła zakaz handlu z nimi. Separatyści ogłosili wtedy reorientację na Rosję. Węgiel z kopalń w DRL i ŁRL od tej pory miał trafiać tylko na wschód. Ale ponieważ Rosja go nie potrzebuje, uznała, że marionetkowym władzom należy pomóc w reeksporcie surowca. Kreml tego nie ukrywa. „Nazarow powiedział, że Rosja reeksportuje węgiel do krajów trzecich przez swoje porty morskie” – cytowała w mowie zależnej agencja Bloomberg. – Obecnie rozwiązują oni problemy z infrastrukturą społeczną, budżetem i emeryturami – dodał Nazarow, potwierdzając prognozę Nykonorowa.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane