Na koniec tego roku deficyt budżetu państwa może wynieść nieco powyżej 30 mld zł - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że będzie to jeden z najniższych w historii III RP deficytów.

Morawiecki powiedział w Polsat News, że "niebywałe było to, że pomimo ogromnego programu społecznego, który finansujemy - około 60 mld zł na 500+ i inne cele społeczne, których nie wydawali i nie potrafili znaleźć nasi poprzednicy - my mamy deficyt budżetowy niższy". "Jest rzeczywiście zdumiewające - nasi poprzednicy nie mogą wprost wyjść z podziwu - że ten deficyt będzie jednym z najniższych w historii III RP" - mówił.

"Będzie prawdopodobnie wynosił poniżej 50 mld zł, jeśli chodzi o deficyt sektora finansów publicznych, a deficyt budżetu państwa - myślę, że nieco powyżej 30 mld zł, czyli bardzo znacząco niżej niż planowany" - powiedział.

Dodał, że najważniejszy jest jednak deficyt sektora finansów publicznych, którego budżet państwa jest jedną z trzech części składowych, poza Funduszem Ubezpieczeń Społecznych i jednostkami samorządu terytorialnego. Komisja Europejska interesuje się wyłącznie deficytem sektora finansów publicznych.

Jak zaznaczył wicepremier, deficyt sektora finansów publicznych 7-8 lat temu "w czasach naszych poprzedników wynosił 110 mld zł". "Teraz 45 mld zł i to pomimo wydania 60 mld zł na cele społeczne" - powiedział.

Wcześniej w portalu wPolityce.pl wicepremier zapewnił, że aktualna sytuacja budżetowa jest bardzo dobra. "To zasługa zwłaszcza realizowanego skutecznie przez Ministerstwo Finansów uszczelniania systemu podatkowego i walki z mafiami VAT. Po ośmiu miesiącach 2017 roku odnotowaliśmy nadwyżkę budżetu państwa w wysokości niemal 5 mld zł, co jest rekordowym wynikiem" - powiedział Morawiecki.

Wyjaśnił, że "nie oznacza to jednak, że na koniec 2017 roku nie będzie deficytu budżetowego". "Będzie on jednak znacząco niższy, niż zapisany w ustawie budżetowej górny limit wynoszący niemal 60 mld zł" - zapowiedział.

"Czym innym jest natomiast deficyt całego sektora finansów publicznych, w skład którego wchodzą też np. samorządy czy sektor ubezpieczeń społecznych. Ministerstwo Finansów regularnie raportuje Komisji Europejskiej prognozy dotyczące deficytu sektora publicznego. Ostatnia konserwatywna prognoza przewiduje, ze wyniesie on 51 mld zł. To około 2,6 proc. PKB. Jeszcze pół roku temu prognoza KE przewidywała deficyt na poziomie 2,9 proc. PKB. Także tu możemy spodziewać się nieco lepszego wyniku" - dodał.