statystyki

Światowa gospodarka przyspiesza: Polskie tempo wzrostu już nie tak imponujące

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski17.10.2017, 07:43; Aktualizacja: 17.10.2017, 09:09
Gospodarka

Wśród najważniejszych światowych gospodarek na lepsze recenzje i podniesienie szacunków zasłużyły Japonia i Chinyźródło: ShutterStock

Globalna gospodarka przyspiesza, a to oznacza, że nasze tempo wzrostu nie będzie wyglądało już tak imponująco na tle innych. W latach 2017–2018 światowa gospodarka ma rosnąć w tempie odpowiednio 3,6 i 3,7 proc. – o 0,1 pkt proc. szybciej, niż przewidywano jeszcze wiosną – wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wiara w dobrą koniunkturę gospodarczą na świecie zdominowała spotkanie najważniejszych osób w polityce gospodarczej na dorocznym spotkaniu MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie. – Tej jesieni inwestorzy wręcz tryskali optymizmem, który zresztą solidnie podsycany jest rewizjami w górę prognoz – podkreślają ekonomiści mBanku, którzy śledzili sygnały, jakie płynęły z waszyngtońskiego szczytu.

Na spojrzenie z optymizmem na globalne trendy rozwojowe pozwala najnowsza tura prognoz zaprezentowana przez analityków MFW. Wśród najważniejszych światowych gospodarek na lepsze recenzje i podniesienie szacunków zasłużyły Japonia i Chiny. Lepiej, niż dotychczas przewidywano, ma być też w Rosji. Obniżka prognoz spotkała za to m.in.: USA, Wielką Brytanię i Indie.

Co dla nas szczególnie istotne, lepsze perspektywy rysują się przed wschodzącymi rynkami europejskimi, do których zalicza się Polska. Możemy liczyć, że koniunkturę będzie nam nakręcał popyt z Unii Europejskiej, czyli naszego najważniejszego partnera handlowego, oraz strefy euro. W tym roku skumulowane PKB krajów posługujących się euro ma się zwiększyć o 2,1 proc. (o 0,4 pkt proc. mocniej, niż przewidywano w kwietniu), w przyszłym o 1,9 proc. (o 0,3 pkt proc.).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane