statystyki

Światowa gospodarka przyspiesza: Polskie tempo wzrostu już nie tak imponujące

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski17.10.2017, 07:43; Aktualizacja: 17.10.2017, 09:09
Gospodarka

Wśród najważniejszych światowych gospodarek na lepsze recenzje i podniesienie szacunków zasłużyły Japonia i Chinyźródło: ShutterStock

Globalna gospodarka przyspiesza, a to oznacza, że nasze tempo wzrostu nie będzie wyglądało już tak imponująco na tle innych. W latach 2017–2018 światowa gospodarka ma rosnąć w tempie odpowiednio 3,6 i 3,7 proc. – o 0,1 pkt proc. szybciej, niż przewidywano jeszcze wiosną – wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wiara w dobrą koniunkturę gospodarczą na świecie zdominowała spotkanie najważniejszych osób w polityce gospodarczej na dorocznym spotkaniu MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie. – Tej jesieni inwestorzy wręcz tryskali optymizmem, który zresztą solidnie podsycany jest rewizjami w górę prognoz – podkreślają ekonomiści mBanku, którzy śledzili sygnały, jakie płynęły z waszyngtońskiego szczytu.

Na spojrzenie z optymizmem na globalne trendy rozwojowe pozwala najnowsza tura prognoz zaprezentowana przez analityków MFW. Wśród najważniejszych światowych gospodarek na lepsze recenzje i podniesienie szacunków zasłużyły Japonia i Chiny. Lepiej, niż dotychczas przewidywano, ma być też w Rosji. Obniżka prognoz spotkała za to m.in.: USA, Wielką Brytanię i Indie.

Co dla nas szczególnie istotne, lepsze perspektywy rysują się przed wschodzącymi rynkami europejskimi, do których zalicza się Polska. Możemy liczyć, że koniunkturę będzie nam nakręcał popyt z Unii Europejskiej, czyli naszego najważniejszego partnera handlowego, oraz strefy euro. W tym roku skumulowane PKB krajów posługujących się euro ma się zwiększyć o 2,1 proc. (o 0,4 pkt proc. mocniej, niż przewidywano w kwietniu), w przyszłym o 1,9 proc. (o 0,3 pkt proc.).


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane