statystyki

Kuczyński: O zakazie importu donieckiego węgla musiałaby zdecydować UE

autor: Karolina Baca-Pogorzelska12.10.2017, 07:40; Aktualizacja: 12.10.2017, 08:46
Obowiązuje nas w UE wspólna taryfa celna i wprowadzenie jakiegokolwiek środka, którego skutek byłby podobny do cła, nie jest zgodne z prawem wspólnotowym - mówi ekspert.

Obowiązuje nas w UE wspólna taryfa celna i wprowadzenie jakiegokolwiek środka, którego skutek byłby podobny do cła, nie jest zgodne z prawem wspólnotowym - mówi ekspert.źródło: ShutterStock

Składanie deklaracji bez wcześniejszych konsultacji, nawet nieformalnych, z innymi rządami UE nie jest najlepszym pomysłem i może być postrzegane jako „machanie szabelką” - mówi w wywiadzie dal DGP Krzysztof Kuczyński, mecenas, partner kancelarii KPDI.

Minister energetyki Ukrainy twierdzi, że nasz minister energii obiecał mu blokadę importu węgla z Donbasu. Nasz minister twierdzi, że takich rozmów nie było. Pomijając rozbieżności – czy to w ogóle byłoby możliwe? Przecież nikt nie uznaje niepodległości ani Ługańskiej Republiki Ludowej, ani Donieckiej Republiki Ludowej. Sankcje obejmują dzisiaj Krym i Sewastopol.

Mamy wspólny rynek i handel zagraniczny oraz polityka celna są uwspólnotowione. Zakaz importu został więc przekazany na poziom Unii Europejskiej. Wyjątkiem są sankcje podyktowane względami bezpieczeństwa, np. fitosanitarne, kiedy trzeba działać szybko i kraje mogą podejmować decyzje samodzielnie. W każdym innym przypadku decyzje zapadają na poziomie Rady UE, gdzie na dodatek musi być jednomyślność. Polska może więc być jedynie orędownikiem czy inicjatorem pewnych zmian. Jeśli nawet użyto takiego sformułowania, to trzeba to traktować w kategoriach pewnej deklaracji politycznej czy lobbingu, a nie gospodarczej.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Ted(2017-10-13 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    Tam się powinno kupować,gdzie jest najtaniej!Ideologicznym *********** i różnymi fobiami nie da się ogrzać mieszkań!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane