statystyki

TFI opływają w dostatki

autor: Tomasz Jóźwik09.10.2017, 07:39; Aktualizacja: 09.10.2017, 08:22
Aby zaistnieć, trzeba zebrać od inwestorów kilkaset milionów złotych.

Aby zaistnieć, trzeba zebrać od inwestorów kilkaset milionów złotych.źródło: ShutterStock

Pół miliarda zysku do podziału co rok, wysoka stopa zwrotu i stałe przychody – tak wygląda branża zarządzania aktywami. Mimo to chętnych do prowadzenia biznesu na własny rachunek nie ma wielu.

Wiele wskazuje na to, że ten rok dla właścicieli towarzystw funduszy inwestycyjnych będzie najlepszy od dekady. W trzech poprzednich latach średni roczny zysk branży przekraczał 0,5 mld zł, ale w pierwszych sześciu miesiącach tego roku TFI zarobiły już ponad 300 mln zł. Utrzymująca się dobra koniunktura na GPW zachęca klientów, żeby wpłacać pieniądze do funduszy inwestujących w akcje, a na tych produktach branża zarabia najwięcej. Stopa zwrotu z kapitału zainwestowanego w TFI zapewne przekroczy i tak już wysoką średnią z ostatnich 10 lat wynoszącą 35 proc.

Nie tylko kapitał się liczy

Niewiele biznesów w branży finansowej może się poszczycić tak wysokimi wskaźnikami rentowności. Jednocześnie na uruchomienie własnego TFI nie potrzeba zbyt dużego kapitału. Zgodnie z ustawą o funduszach wystarczy równowartość 125 tys. euro.

– Ale bariery wejścia do branży są wysokie. Działalność TFI podlega rygorystycznemu nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Samo uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności to często kwestia kilkunastu miesięcy. Trzeba też zgromadzić odpowiedni zespół ludzi gotowych pracować praktycznie 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu – mówi Piotr Osiecki, prezes i największy akcjonariusz Altus TFI.

Zarządzana przez Osieckiego firma pod koniec sierpnia, niemal dokładnie w 10. rocznicę powstania, dostała zgodę od KNF na przejęcie BPH TFI. Dzięki temu aktywa Altusa powiększą się do 8,5 mld zł. Firma umocni się na pozycji lidera w grupie TFI niezależnych od instytucji finansowych.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane