statystyki

Handel alkoholem stanie się mniej skomplikowany

autor: Patryk Słowik03.10.2017, 07:40; Aktualizacja: 03.10.2017, 10:02
Hurtownicy nie będą musieli ubiegać się o oddzielne zezwolenie, jeśli zaopatrują w alkohol pociągi, samoloty lub statki

Hurtownicy nie będą musieli ubiegać się o oddzielne zezwolenie, jeśli zaopatrują w alkohol pociągi, samoloty lub statkiźródło: ShutterStock

 Decyzja inspekcji sanitarnej dotycząca spełniania warunków ujętych w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zaświadczenie o zgodności lokalizacji magazynu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zaświadczenie o niezaleganiu z uiszczaniem danin publicznych, potwierdzenie tytułu prawnego do magazynu.

Te i wiele innych dokumentów muszą obecnie złożyć przedsiębiorcy jako załączniki do wniosku o wydanie zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi. Ministerstwo Rozwoju zadaje retoryczne pytanie: po co? Gromadzenie papierów nie zwiększa bowiem w żaden sposób bezpieczeństwa obrotu.

Dlatego resort kierowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego proponuje zmianę. Już niebawem jedynym dokumentem, który będzie należało dołączyć do wniosku, będzie dowód wniesienia opłaty za wydanie zezwolenia. Wzór wniosku przestanie zaś być określany w formie rozporządzenia (obecnie jest to rozporządzenie ministra gospodarki z 19 maja 2015 r. w sprawie rodzaju dokumentów wymaganych przy składaniu wniosków o wydanie zezwoleń na obrót hurtowy napojami alkoholowymi oraz wzorów tych wniosków; Dz.U. z 2015 r. poz. 739). Stworzone zostaną dwa wzory – dla zezwoleń na obrót hurtowy napojami do 18 proc. alkoholu oraz powyżej 18 proc. – w formie dokumentów elektronicznych.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • xxz(2017-10-03 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    Nie jestem fanem Pana Morawieckiego ale uważam że ma tu rację. Trzeba nareszcie zlikwidować nadmiar biurokracji w gospodarce i zmniejszyć ilość wszechwładnych urzędników. W mojej pracy też gromadzono mnóstwo do niczego niepotrzebnych dokumentów,a dane z jednych powielano w drugich. Taka sztuka dla sztuki. Byly takie absurdy, że szef kontrolujacego firmę urzędnika polecił aby protokół z kontroli miał minimum stron. Co się niektórzy kompetentni inspektorzy nakombinowali aby temu sprostać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane