statystyki

Kierowanie bez prawa jazdy nie zawsze oznacza utratę odszkodowania

autor: Sławomir Wikariak02.10.2017, 18:00
Wyrok może być istotny dla całej branży ubezpieczeniowej, gdyż podobne do opisanej klauzule stosuje wiele firm.

Wyrok może być istotny dla całej branży ubezpieczeniowej, gdyż podobne do opisanej klauzule stosuje wiele firm.źródło: ShutterStock

Ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie nawet wówczas, gdy jego klient kierował pojazdem bez wymaganych uprawnień – stwierdził katowicki sąd apelacyjny.

Jedną ze standardowo stosowanych klauzul w ubezpieczeniach na życie jest wyłączenie odpowiedzialności w sytuacji, gdy do śmierci doszło w wypadku samochodowym, a kierowca prowadził bez wymaganych uprawnień. Zastrzeżenie to nie dotyczy jednak wszystkich sytuacji. Jeśli brak uprawnień nie miał związku ze śmiertelnym wypadkiem, odszkodowanie trzeba wypłacić – orzekł Sąd.

Pozew dotyczył wypłaty odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej na życie mężczyzny, który zginął w wypadku drogowym. Jechał motocyklem drogą, w której były głębokie koleiny. Zmieniając pas ruchu, wjechał w nie, stracił panowanie nad pojazdem i zginął. Jego polisa opiewała na kwotę pół miliona złotych, ale ubezpieczyciel odmówił wypłacenia tej sumy, gdyż ofiara wypadku nie miała prawa jazdy kategorii A. Powołał się na klauzulę z Ogólnych Warunków Umowy, zgodnie z którą „ubezpieczyciel nie wypłaci uposażonemu sumy ubezpieczenia, jeżeli nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego ubezpieczony zmarł, został spowodowany lub miał miejsce w następstwie prowadzenia pojazdu mechanicznego lub innego środka transportu przez ubezpieczonego, który nie był do tego uprawniony”.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane