Kryzys przyjdzie nagle. Wiemy o tym, ale się na to nie szykujemy

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki23.09.2017, 08:45; Aktualizacja: 23.09.2017, 19:15
Na razie nikt nie wymyślił lepszego narzędzia do łagodzenia skutków kryzysu niż interwencja państwa.

Na razie nikt nie wymyślił lepszego narzędzia do łagodzenia skutków kryzysu niż interwencja państwa.źródło: ShutterStock

W okresie prosperity powinniśmy robić budżetowe zapasy na czas kryzysu. Ale nikt u nas tego nigdy nie czynił.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (32)

  • BB (2017-09-27 10:11) Zgłoś naruszenie 11

    Strachy na lachy.

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2017-09-26 10:33) Zgłoś naruszenie 73

    Ta propaganda sukcesu PiS to objaw pychy. Jeszcze nie przeskoczyli a już krzyczą że to będzie sukces. A pycha kroczy tuż przed upadkiem.

    Odpowiedz
  • Oo(2017-09-25 09:44) Zgłoś naruszenie 112

    Czyli zamiast poprawiać ściągalność podatków lepiej jest uchylić I próg ostrożnościowy, ukraść z OFE ok. 150 mld zł i zmienić zasady dotyczące przechodzenia na emeryturę ?

    Odpowiedz
  • otco(2017-09-24 11:24) Zgłoś naruszenie 77

    Nie strasz Mareczku , nie strasz bo będziesz musiał gacie prać

    Odpowiedz
  • ciekawy(2017-09-24 08:39) Zgłoś naruszenie 236

    A co z kredytem-rośnie czy spada?Jeżeli spada poniżej biliona to znaczy ,ze jest sukces PIS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jalib(2017-09-23 16:16) Zgłoś naruszenie 2517

    Historia lubi się powtarzać. Jak poprzednio PiS szybciutko przejadł to, co z sukcesem wypracowali poprzednicy, i teraz lecimy znowu ku "Polsce w ruinie"!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pawelxp(2017-09-23 14:54) Zgłoś naruszenie 918

    mam pomysl!!!! Moze niech minister Moprawiecki zalozy konto oszczednosciowe i odklada na lepsze czasy, albo zamist dqac ludziom oddech, niech spalaca stare dlugi, ktorych nie narobil. Nie mam pojecia jka to sie dzieje, ze dawniej nie bylo widac ekspertow, siedzieli cicho jak rzadzil lord Wincent a teraz raptem maja swoje poglady i nawet chca doradzac, choc przed chwila opowiadali, ze to sie zawali. Trzeba komus wierzyc, ale nie zlodziejom.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polak(2017-09-23 14:15) Zgłoś naruszenie 1312

    Ja mam cały czas syf i dla mnie nie było dobrze ani nie jest teraz dobrze.

    Odpowiedz
  • rozrabiaka(2017-09-23 13:25) Zgłoś naruszenie 2319

    Gorzej to niektórym znosić sukces Polski

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ma gugu(2017-09-23 13:23) Zgłoś naruszenie 1012

    Oby Twoje słowa w g...no się obróciły !

    Odpowiedz
  • Łysy(2017-09-23 13:06) Zgłoś naruszenie 2018

    Cycki opadają. Artykuł sci-fi. Żenada

    Odpowiedz
  • Uczciwy Polak(2017-09-23 13:02) Zgłoś naruszenie 1817

    Te wiadomośc - i gazeta ma od Schetyny - więc to musi być prawda tym bardziej że Budka też to mówi ... A tak na serio to w platformie i całej opozycji totalnej jest dużo osób które przypominają Branickiego Szczęsnego Potockiego i Seweryna Rzewuski trzech największych zaprzańców którzy na zawsze w historii Polski tak jednoznacznie są oceniani !!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • oppoop(2017-09-23 12:51) Zgłoś naruszenie 1011

    kiedy w naszym kraju było lepiej, chyba, ze za komuny, chyba ich ************ przecież za solidaruchów to jak nie dziura budżetowa to deficyt, bo ************ majątek narodowy wśród swoich

    Odpowiedz
  • Walek(2017-09-23 12:42) Zgłoś naruszenie 1110

    no to teraz tylko w dół i aż się zaczynam bać tego co będzie na dole.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krasawica(2017-09-23 11:31) Zgłoś naruszenie 1514

    Cały polski tzw. wzrost jest na kredyt: 1 bilion złotych długów instytucji oraz 500 mld zł długów osób. Dobra zmiana jedzie też na pożyczkach z zewnątrz (oraz jako takim uszczelnieniu podatków i sztuczkom w księgowaniu, jak POprzednicy). Na świecie jest nadwyżka kapitału, który nie bardzo wie, gdzie się lokować - może w Polsce, wciąż nie tak zadłużonej, jak UE i USA. Dlaczego miałoby być ,,tylko gorzej"? Przypuszczam, że nie rozumiem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • igor(2017-09-23 11:10) Zgłoś naruszenie 296

    wy chyba w matrixie żyjecie...

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2017-09-23 10:21) Zgłoś naruszenie 4019

    Ktoś pomylił prosperitę z propagandą.

    Odpowiedz
  • obserwator(2017-09-23 10:09) Zgłoś naruszenie 5042

    jak trudno niektórym się cieszyć sukcesami Polski, przykre, ciekawe jak by rządzili ci specjaliści piszący ten artykuł

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • baca(2017-09-23 09:22) Zgłoś naruszenie 2842

    Prawie 5 mld zł nadwyżki po ośmiu miesiącach to efekt rosnących dochodów i małych wydatków, które są o 11 mld zł niższe od planu.----- http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1072485,budzet-pieniadze-wyniki-gosporacze-polski.html-------------------Totalna opozycja na deskach. Ten knock-down zapewne zakończy się wyliczeniem i TKO.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • windykator(2017-09-23 09:06) Zgłoś naruszenie 3013

    Jak Morawiecki przetrwa cały bieżący rok bez deficytu to kolejne lata ma z górki Jedyna okoliczność w jakiej może mu nie wyjść to odkup obligacji z lat poprzednich typu dwu oraz trzy i pięcioletnie gdyby odkupił te papiery za 100 mld tak jak pierwotnie miał by być deficyt 100 mld to może przekroczyć założenia Gdyby przez następne 2 lata nie musiał emitować nowych obligacji to koszt obsługi starego długu by spadł do poziomu poniżej 1 procenta wtedy można by co roku podnosić kwotę wolną od podatku a zwiększone dochody obywateli wpłynęły by na wzrost dochodów z VAT Można by jeszcze wprowadzić tzw kontrolę cen transferowych dla międzynarodowych korporacji ale to już jest bardziej karkołomne zadanie gdzie trzeba by robić zestawienia cen towarów sprzedawanych w różnych krajach oraz wpływ lokalnych podatków na cenę końcową tu jest więcej schodów do przebrnięcia

    Odpowiedz