statystyki

Wzrost gospodarczy w III kwartale może przekroczyć 4,5 proc.

autor: Łukasz Wilkowicz20.09.2017, 07:35; Aktualizacja: 20.09.2017, 10:15
Gospodarka

W przemyśle GUS mówi o wzroście produkcji w 30 spośród 24 monitorowanych działówźródło: ShutterStock

Budowlanka odrabia straty z 2016 r. Wzrost w przetwórstwie napędzał przemysł motoryzacyjny. Po lepszych od oczekiwań poniedziałkowych danych z rynku pracy lepsze od szacunków analityków okazały się również wczorajsze informacje na temat popytu w gospodarce w sierpniu.

Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja sprzedana przemysłu była o 8,8 proc. wyższa niż rok wcześniej. W sektorze budowlanym wzrost sięgnął 23,5 proc. W przypadku sprzedaży detalicznej realny wzrost wyniósł 6,9 proc.

Tylko górnictwo odstaje

„Na podstawie dostępnych danych miesięcznych możemy obecnie szacować wzrost gospodarczy w III kwartale na 4,5–4,7 proc. w skali roku, przy dynamice inwestycji i konsumpcji prywatnej w pobliżu 5 proc.” – napisali w komentarzu do informacji GUS analitycy mBanku. Ekonomiści z innych firm są mniejszymi optymistami, ale przyznają, że prognozy mówiące, że wzrost PKB tylko nieznacznie przekraczałby 4 proc., były za niskie.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane