statystyki

Weksel in blanco przed sądem może nie wystarczyć

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.09.2017, 19:00
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Olsztyński sąd zauważył również, że powód nakładał na pożyczkobiorców wysokie koszty dodatkowe związane z udzieleniem pożyczki.źródło: ShutterStock

Firma, która dochodzi należności z weksla in blanco, musi liczyć się z tym, że sąd z urzędu będzie chciał zapoznać się z treścią stosunku podstawowego. A gdy odpowiedni dokument nie zostanie mu przez powoda przedstawiony, podejmie decyzję o oddaleniu powództwa. Takie wnioski płyną z wyroku wydanego przez Sąd Rejonowy w Olsztynie.

Postępowanie wszczęła jedna z firm pożyczkowych. Jako dowód w sprawie przedłożyła jedynie weksel in blanco podpisany przez pozwanego oraz kserokopię wezwania do zapłaty, które zawierało jednocześnie wypowiedzenie umowy pożyczki. Pozwany nie zajął żadnego stanowiska w sprawie. Mimo to sąd wezwał firmę do przedłożenia umowy pożyczki. Uznał, że dopuszczalne jest badanie treści stosunku podstawowego, jeżeli należności z weksla in blanco dochodzi pierwszy wierzyciel należności. Jak bowiem przypomniał, „Łączność między zobowiązaniem z weksla gwarancyjnego a zobowiązaniem ze stosunku »podstawowego« oznacza, że zaspokojenie jednego powoduje wygaśnięcie drugiego oraz, że bezpodstawność roszczenia cywilnoprawnego pociąga za sobą bezpodstawność roszczenia opartego na wekslu”.

Ostatecznie powód pomimo wezwania nie przedstawił żądanej umowy. Zdaniem sądu okoliczność ta miała istotne znaczenie, gdyż zarówno w olsztyńskim sądzie, jak i w innych toczy się bardzo wiele spraw takich samych jak rozpoznawana. I sądy często kwestionują umowy, które powodowa firma pożyczkowa zawierała z innymi swoimi klientami. Bo dochodzą do wniosku, że występują w nich klauzule abuzywne, a także postanowienia, które wprost zmierzają do obejścia prawa.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane