Elektroniczna droga do restrukturyzacji. MS zmieni zasady

autor: Patryk Słowik12.09.2017, 07:34; Aktualizacja: 12.09.2017, 10:08
paragrafy

Kluczowe rozwiązanie to wprowadzenie obowiązku składania w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych przedsiębiorców wniosków oraz dokumentów drogą elektroniczną.źródło: ShutterStock

Publikowanie ogłoszeń dotyczących postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym niczemu nie służy. Naraża ludzi jedynie na niepotrzebne koszty. Do takich wniosków doszło Ministerstwo Sprawiedliwości. W efekcie zbędne jego zdaniem obowiązki zlikwiduje. A niemal wszystko, co związane z upadłością, obywatel załatwi za pomocą myszki, a nie sterty papierów i długopisu.

Zmiany wejdą w życie w ramach ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, której kluczowe postanowienia zaczną obowiązywać w połowie 2018 r. Jednym z jej elementów jest stworzenie superbazy danych o dłużnikach. Drugim – wykorzystanie powszechnego dostępu do komputerów i internetu, by obniżyć koszty postępowań oraz wszelkie sprawy przyspieszyć. W jaki sposób?

Kluczowe rozwiązanie to wprowadzenie obowiązku składania w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych przedsiębiorców wniosków oraz dokumentów drogą elektroniczną. Umożliwi to automatyczne przetwarzanie danych przez system w celu ich dalszego wykorzystywania.

„Między innymi w celu automatycznego przeniesienia danych z wniosku złożonego drogą elektroniczną do repertoriów oraz wzorców postanowień sądu i sędziego-komisarza tworzonych w danej sprawie” – zachwala pomysł resort w uzasadnieniu projektu.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane