statystyki

Elektroniczna droga do restrukturyzacji. MS zmieni zasady

autor: Patryk Słowik12.09.2017, 07:34; Aktualizacja: 12.09.2017, 10:08
paragrafy

Kluczowe rozwiązanie to wprowadzenie obowiązku składania w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych przedsiębiorców wniosków oraz dokumentów drogą elektroniczną.źródło: ShutterStock

Publikowanie ogłoszeń dotyczących postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym niczemu nie służy. Naraża ludzi jedynie na niepotrzebne koszty. Do takich wniosków doszło Ministerstwo Sprawiedliwości. W efekcie zbędne jego zdaniem obowiązki zlikwiduje. A niemal wszystko, co związane z upadłością, obywatel załatwi za pomocą myszki, a nie sterty papierów i długopisu.

Zmiany wejdą w życie w ramach ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, której kluczowe postanowienia zaczną obowiązywać w połowie 2018 r. Jednym z jej elementów jest stworzenie superbazy danych o dłużnikach. Drugim – wykorzystanie powszechnego dostępu do komputerów i internetu, by obniżyć koszty postępowań oraz wszelkie sprawy przyspieszyć. W jaki sposób?

Kluczowe rozwiązanie to wprowadzenie obowiązku składania w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych przedsiębiorców wniosków oraz dokumentów drogą elektroniczną. Umożliwi to automatyczne przetwarzanie danych przez system w celu ich dalszego wykorzystywania.

„Między innymi w celu automatycznego przeniesienia danych z wniosku złożonego drogą elektroniczną do repertoriów oraz wzorców postanowień sądu i sędziego-komisarza tworzonych w danej sprawie” – zachwala pomysł resort w uzasadnieniu projektu.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane