statystyki

Hossa przechodzi nam koło nosa

autor: Tomasz Jóźwik06.09.2017, 07:40; Aktualizacja: 06.09.2017, 11:15
Kursy akcji na GPW przestały spadać na początku 2016 r., ale regularny ruch notowań w górę zaczął się dopiero w listopadzie.

Kursy akcji na GPW przestały spadać na początku 2016 r., ale regularny ruch notowań w górę zaczął się dopiero w listopadzie.źródło: ShutterStock

Na pierwszy rzut oka zyski osiągnięte dzięki zwyżkom kursów na GPW wydają się bardzo duże. Daleko im jednak do wyników z czasów poprzedniej giełdowej prosperity . Powód: staliśmy się znacznie ostrożniejsi.

Kursy akcji na GPW przestały spadać na początku 2016 r., ale regularny ruch notowań w górę zaczął się dopiero w listopadzie. Ostatecznie poprzednie 12 miesięcy WIG (podstawowy warszawski indeks obrazujący poziom kursów szerokiego grona spółek), zamknął niemal 12-procentowym zyskiem. Tegoroczne wzrosty są jeszcze większe – od początku roku wzrósł już o ponad 25 proc. i na zakończenie wczorajszej sesji był tuż przy 65 tys. pkt. Do pobicia rekordu wszech czasów z lipca 2007 r. wystarczy mu już tylko wzrost o 4 proc.

To wszystko pozwoliło Polakom osiągnąć dzięki giełdzie zyski, które można oszacować na ok. 20 mld zł. 15 mld to efekt bezpośrednich inwestycji drobnych inwestorów na GPW. Reszta to zarobek na funduszach inwestycyjnych.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane