statystyki

Zemsta zza grobu, czyli jak jednoręcy bandyci drenują państwową kasę

autor: Sylwia Czubkowska06.09.2017, 07:40; Aktualizacja: 06.09.2017, 11:16
Hazard

Budżet państwa dzięki nowej ustawie hazardowej miał wreszcie zarabiać na hazardzie. Na razie jednak wciąż traci. Dźródło: ShutterStock

Z ulic zniknęła większość automatów hazardowych, ale budżet i tak wciąż na nich traci.

Budżet państwa dzięki nowej ustawie hazardowej miał wreszcie zarabiać na hazardzie. Na razie jednak wciąż traci. Definitywna wygrana z plagą automatów o niskich wygranych nie będzie łatwa. Choć mamy już drugą ustawę, która miała opanować sytuację, to wciąż trudno mówić o sukcesach.

Od wejścia w życie nowego prawa 1 kwietnia Krajowa Administracja Skarbowa z rozmachem czyści kraj z automatów, które wciąż działają nielegalnie. Do tej pory, jak podało nam Ministerstwo Finansów, nowej służbie fiskalnej udało się skonfiskować 18 458 maszyn. Ale to, co wydaje się sukcesem, jest w rzeczywistości także kolejnym hazardowym problemem.

Bo zatrzymane automaty trzeba przechowywać. Razem z tymi skonfiskowanymi wcześniej przez celników pod koniec czerwca było ich w magazynach ponad 81 tys. Dziś po kolejnych konfiskatach ta liczba może sięgać nawet 90 tys. sztuk. A to i tak jeszcze nie wszystko, bo w szczytowym momencie na rynku mogło być nawet ponad 100 tys. jednorękich bandytów.

To najlepiej pokazuje, jak duży był nielegalny rynek. – Ministerstwo Finansów miało takie szacunki, my też komunikowaliśmy, że jeżeli chce całkiem rynek z jednorękich wyczyścić, to musi wziąć pod uwagę koszty, jakie mogą wyniknąć z konieczności ich przechowywania – mówi nam Stanisław Matuszewski, prezes Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych. – Politycy uważali jednak, że nacjonalizacja, jaką wprowadzą, zapewni państwu tylko zysk – dodaje Matuszewski.

Tymczasem zysków nie ma. Jak podało nam MF, za przechowywanie zatrzymanych maszyn musi płacić od 720 do 780 tys. zł miesięcznie. Czyli od wejścia w życie nowej ustawy, z budżetu państwa poszło na ten cel blisko 4 mln zł.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane