statystyki

Przemysł drzewny nie zyska dzięki nawałnicom. Dodatkowego surowca nie będzie

autor: Patrycja Otto17.08.2017, 07:31; Aktualizacja: 17.08.2017, 08:04
Spustoszenie wyrządzone przez nocny huragan (z 11 na 12 sierpnia) Lasy Państwowe określają największą katastrofą w swoich ponad 90-letnich dziejach.

Spustoszenie wyrządzone przez nocny huragan (z 11 na 12 sierpnia) Lasy Państwowe określają największą katastrofą w swoich ponad 90-letnich dziejach.źródło: ShutterStock

Liczba drzew powalonych na skutek ostatnich burz to 25 proc. rocznej produkcji. Nie wpłynie to jednak na rynek. Lasy Państwowe chcą, by podaż drewna i jego ceny utrzymały się na poziomie z ostatnich lat.

Średnie ceny drewna

Średnie ceny drewna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Spustoszenie wyrządzone przez nocny huragan (z 11 na 12 sierpnia) Lasy Państwowe określają największą katastrofą w swoich ponad 90-letnich dziejach. Zniszczenia objęły obszar 45 tys. ha. Zostało powalonych 8,2 mln m sześc. drzew. Jak ocenia Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, liczby te mogą okazać się większe. Wciąż trwa szacowanie szkód.

Zbiórka drewna ma ruszyć już w niedzielę, bo wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu grzybów i szkodników, które obniżają jakość surowca. Przedsiębiorcy drzewni jeszcze do wczoraj liczyli na większy napływ drewna na rynek, a co za tym idzie spadek cen. Te w I kw. br. osiągały rekordowe poziomy. Lasy Państwowe studzą jednak ich apetyt, informując, że wśród pozyskanego po nawałnicach surowca będzie przeważało drewno słabszej jakości. Nie będzie więc miało zastosowania w każdej branży. Na przykład budowlanka do celów konstrukcyjnych na tym nie skorzysta.

– Zyska na pewno przemysł celulozowo-papierniczy, częściowo meblarski, bo drewno będzie nadawało się do produkcji płyt wiórowych – komentuje Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane