statystyki

Przemysł drzewny nie zyska dzięki nawałnicom. Dodatkowego surowca nie będzie

autor: Patrycja Otto17.08.2017, 07:31; Aktualizacja: 17.08.2017, 08:04
Spustoszenie wyrządzone przez nocny huragan (z 11 na 12 sierpnia) Lasy Państwowe określają największą katastrofą w swoich ponad 90-letnich dziejach.

Spustoszenie wyrządzone przez nocny huragan (z 11 na 12 sierpnia) Lasy Państwowe określają największą katastrofą w swoich ponad 90-letnich dziejach.źródło: ShutterStock

Liczba drzew powalonych na skutek ostatnich burz to 25 proc. rocznej produkcji. Nie wpłynie to jednak na rynek. Lasy Państwowe chcą, by podaż drewna i jego ceny utrzymały się na poziomie z ostatnich lat.

Średnie ceny drewna

Średnie ceny drewna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Spustoszenie wyrządzone przez nocny huragan (z 11 na 12 sierpnia) Lasy Państwowe określają największą katastrofą w swoich ponad 90-letnich dziejach. Zniszczenia objęły obszar 45 tys. ha. Zostało powalonych 8,2 mln m sześc. drzew. Jak ocenia Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, liczby te mogą okazać się większe. Wciąż trwa szacowanie szkód.

Zbiórka drewna ma ruszyć już w niedzielę, bo wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu grzybów i szkodników, które obniżają jakość surowca. Przedsiębiorcy drzewni jeszcze do wczoraj liczyli na większy napływ drewna na rynek, a co za tym idzie spadek cen. Te w I kw. br. osiągały rekordowe poziomy. Lasy Państwowe studzą jednak ich apetyt, informując, że wśród pozyskanego po nawałnicach surowca będzie przeważało drewno słabszej jakości. Nie będzie więc miało zastosowania w każdej branży. Na przykład budowlanka do celów konstrukcyjnych na tym nie skorzysta.

– Zyska na pewno przemysł celulozowo-papierniczy, częściowo meblarski, bo drewno będzie nadawało się do produkcji płyt wiórowych – komentuje Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane