statystyki

Rząd chce posprzątać w kosmosie

autor: Sylwia Czubkowska31.07.2017, 07:32; Aktualizacja: 23.08.2017, 08:34
Kosmiczną rewolucję ma dopełnić ustawa dotycząca Katalogu Polskich Obiektów Kosmicznych, która ma pozwolić na uregulowanie ich sytuacji prawnej.

Kosmiczną rewolucję ma dopełnić ustawa dotycząca Katalogu Polskich Obiektów Kosmicznych, która ma pozwolić na uregulowanie ich sytuacji prawnej.źródło: ShutterStock
autor zdjęcia: Romolo TavaniShutterstock

Przeniesienie siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska do Warszawy, przejęcie nadzoru nad nią przez Ministerstwo Rozwoju oraz stworzenie katalogu polskich obiektów kosmicznych. To pomysły mające poprawić naszą pozycję w egzotycznej branży.

Może i brzmi to jak science fiction, ale Katalog Polskich Obiektów Kosmicznych faktycznie ma powstać. Projekt ustawy wprowadzającej go trafił kilka dni temu do konsultacji społecznych. Powód: mamy obecnie w kosmosie trzy obiekty, czyli satelity Heweliusz, Lem oraz studenckiego PW-Sat2. Tyle że zarejestrowane są w Wiedniu, bo w Polsce funkcjonowałyby one w próżni. Nie kosmicznej, tylko prawnej.

Bo choć nasz kraj zdecydował w 2012 r. włączyć się w prace Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a w 2014 r. powołano instytucję odpowiedzialną za te zadania – Polską Agencję Kosmiczną POLSA – to od tamtej pory większość działań wpadała w czarną dziurę. Pokazały to opublikowane kilka dni temu wyniki kontroli NIK, która negatywnie oceniła funkcjonowanie tej instytucji do końca 2016 r. W pierwszym pełnym roku funkcjonowania wydała 10 mln zł, a połowę tej kwoty przeznaczono na pensje. Pozostałe pieniądze kierownictwo przeznaczyło m.in. na najem i dzierżawę pomieszczeń, organizację spotkań informacyjnych dla podmiotów krajowego sektora kosmicznego, opłacenie wpisowego na konferencje, w których pracownicy Agencji są zobowiązani uczestniczyć w związku z realizacją ustawowych zadań PAK oraz na analizy i ekspertyzy czy działania promocyjne. A z 16 postawionych agencji zadań, realizowanych było 15, w tym część w ograniczonych zakresi.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane