statystyki

Jak kopalnie wymuszają dobrowolne upusty

autor: Karolina Baca-Pogorzelska31.07.2017, 07:32; Aktualizacja: 31.07.2017, 08:25
25–30 proc. robót przygotowawczych w kopalniach realizują firmy zewnętrzne.

25–30 proc. robót przygotowawczych w kopalniach realizują firmy zewnętrzne.źródło: ShutterStock

Górnictwo rozlicza się ze swoimi kontrahentami z dużym poślizgiem. Ci, jeśli chcą dostać pieniądze wcześniej niż po 120–150 dniach, muszą... zapłacić. Od 1 do 2 proc. należnej im sumy – ustalił DGP.

Ustawowy termin płatności faktur to 30 dni. Polska Grupa Górnicza, jak sama przyznaje, płaci po 120 dniach, choć jej partnerzy mówią o 150. Po 120 dniach płaci Jastrzębska Spółka Węglowa. Do 60 dni robi to Tauron Wydobycie. Terminowo rozliczają się tylko Bogdanka oraz miedziowy KGHM.

Wydłużone terminy płatności obowiązują od kilku lat – od czasu, gdy dramatycznie pogorszyła się sytuacja finansowa kopalń. Wtedy podpisały one aneksy do umów z pracującymi dla nich firmami zewnętrznymi. Te nie miały wyjścia – musiały się zgodzić, by w ogóle odzyskać pieniądze oraz dalej pracować i uniknąć zwolnień grupowych. – Suma tylko odsetek od przeterminowanych płatności, których mogliby dochodzić dostawcy górnictwa, liczona jest w miliardach złotych w ciągu pięciu ostatnich lat – mówi jeden z naszych rozmówców z branży.

W DGP pisaliśmy niedawno, że wydłużone terminy płatności faktur przez kopalnie doprowadziły kilkanaście mniejszych firm okołogórniczych do bankructwa. Teraz w tarapaty popadają również więksi gracze. A gdy chcą odzyskać swoje pieniądze z wystawionych faktur wcześniej, słyszą, że muszą za to zapłacić. Komu? Spółce węglowej, która skądś pieniądze musi pozyskać. Spółki twierdzą, że propozycje opustów składają im sami dostawcy.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane