statystyki

Jak kopalnie wymuszają dobrowolne upusty

autor: Karolina Baca-Pogorzelska31.07.2017, 07:32; Aktualizacja: 31.07.2017, 08:25
25–30 proc. robót przygotowawczych w kopalniach realizują firmy zewnętrzne.

25–30 proc. robót przygotowawczych w kopalniach realizują firmy zewnętrzne.źródło: ShutterStock

Górnictwo rozlicza się ze swoimi kontrahentami z dużym poślizgiem. Ci, jeśli chcą dostać pieniądze wcześniej niż po 120–150 dniach, muszą... zapłacić. Od 1 do 2 proc. należnej im sumy – ustalił DGP.

Ustawowy termin płatności faktur to 30 dni. Polska Grupa Górnicza, jak sama przyznaje, płaci po 120 dniach, choć jej partnerzy mówią o 150. Po 120 dniach płaci Jastrzębska Spółka Węglowa. Do 60 dni robi to Tauron Wydobycie. Terminowo rozliczają się tylko Bogdanka oraz miedziowy KGHM.

Wydłużone terminy płatności obowiązują od kilku lat – od czasu, gdy dramatycznie pogorszyła się sytuacja finansowa kopalń. Wtedy podpisały one aneksy do umów z pracującymi dla nich firmami zewnętrznymi. Te nie miały wyjścia – musiały się zgodzić, by w ogóle odzyskać pieniądze oraz dalej pracować i uniknąć zwolnień grupowych. – Suma tylko odsetek od przeterminowanych płatności, których mogliby dochodzić dostawcy górnictwa, liczona jest w miliardach złotych w ciągu pięciu ostatnich lat – mówi jeden z naszych rozmówców z branży.

W DGP pisaliśmy niedawno, że wydłużone terminy płatności faktur przez kopalnie doprowadziły kilkanaście mniejszych firm okołogórniczych do bankructwa. Teraz w tarapaty popadają również więksi gracze. A gdy chcą odzyskać swoje pieniądze z wystawionych faktur wcześniej, słyszą, że muszą za to zapłacić. Komu? Spółce węglowej, która skądś pieniądze musi pozyskać. Spółki twierdzą, że propozycje opustów składają im sami dostawcy.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane