statystyki

Górnictwo: Likwidator ma kłopoty z łapówką i prokuratorem

autor: Karolina Baca-Pogorzelska14.06.2017, 11:16
Do końca 2018 r. zamykanie zakładów wydobywczych zgodnie z unijnym prawem może być dotowane z budżetu państwa.

Do końca 2018 r. zamykanie zakładów wydobywczych zgodnie z unijnym prawem może być dotowane z budżetu państwa.źródło: ShutterStock

Z audytu wynika, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest nieprzygotowana do realizacji swoich zadań.

Audytorzy stwierdzili, że w obecnym kształcie SRK ponosi zbyt wysokie koszty obsługi prawnej, za wolno natomiast pozbywa się przekazywanego jej majątku. Zaniechała także działań restrukturyzacyjnych w przekazanej do niej w 2015 r. kopalni Makoszowy. „Należy ustalić zasady organizowania i monitorowania przetargów, stwierdzone w trakcie audytu nieprawidłowości mogą stanowić zagrożenie odpowiedzialnością finansową i karną dla spółki i członków zarządu” – czytamy w dokumencie przygotowywanym od 1 października do 15 grudnia 2016 r. Kontrola społeczna w SRK była następstwem zapowiedzi PiS o sprawdzeniu działania spółek górniczych po ośmiu latach rządów PO-PSL (które zresztą bardzo krytycznie w sektorze węglowym oceniła NIK w opisywanym w tym tygodniu przez DGP raporcie). Szefem 13-osobowego zespołu audytorskiego w SRK był Wojciech Piecha, senator PiS. Oprócz niego spółkę sprawdzali m.in. Krzysztof Sitarski (poseł Kukiz’15), Ryszard Skiba (górnicza „S”) czy Dariusz Trzcionka (szef związku Kadra).

– To od nowego zarządu i Ministerstwa Energii będzie zależało, jaki będzie teraz kształt SRK. Na razie spółka jest pod kloszem, bo są tam pieniądze – mówi nam Piecha. Do końca 2018 r. zamykanie zakładów wydobywczych zgodnie z unijnym prawem może być dotowane z budżetu państwa. Komisja Europejska dała Polsce zielone światło na wydanie w sumie 8 mld zł na ten cel.

Dlaczego zmiany będą zależeć od nowego zarządu? Obecnemu kończy się kadencja i lada dzień poznamy następcę prezesa SRK. Z informacji DGP wynika, że ostateczna rozgrywka toczy się między obecnym prezesem Markiem Tokarzem i dotychczasowym szefem Katowickiego Holdingu Węglowego Tomaszem Cudnym.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Matias(2017-06-14 21:46) Zgłoś naruszenie 00

    Przeczytałem cały artykuł w wydaniu papierowym. Żenada szef firmy zwiazkowej jest w komisji oceniającej. Lis pilnuje kurnika a Karbon zamówień w SRK.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane