Jak podało w piątek PAP Ministerstwo Rozwoju, w dokumencie przyjętym przez rząd w trybie obiegowym zdiagnozowano, dlaczego PPP nie jest w Polsce stosowane na szeroką skalę i przedstawiono pakiet działań na rzecz rozwoju tej formuły.
„Przyjmując tę politykę rząd wysyła do rynku jasny komunikat, że PPP jest równoważną z tradycyjnymi metodami formą świadczenia usług publicznych. Żaden rząd nie wyraził tego tak jasno i nie przedstawił tak konkretnych pomysłów na rozwój PPP” – powiedział PAP wiceminister rozwoju Witold Słowik.
Słowik wskazał również, że większość działań zaproponowanych w „Polityce PPP” znajduje się już w fazie realizacji. Chodzi m.in. o zmiany w prawie, które będą sprzyjać rozwojowi PPP, prowadzenie listy zamierzeń inwestycyjnych PPP oraz podpisanych umów PPP, dobrowolne opiniowanie przez MR projektów planowanych do realizacji w formule PPP czy obligatoryjną opinię MR nt. formuły realizacji projektów planowanych do finansowania z budżetu państwa w kwocie powyżej 300 mln zł.
Rządowy dokument zakłada, że do końca 2020 powinno zostać zawartych 100 nowych umów PPP. 10 postępowań o wybór partnera prywatnego ma zostać zainicjowanych przez sektor rządowy. Z kolei wartość inwestycji realizowanych w tej formule powinna wynieść co najmniej 5 proc. nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym. 40 proc. wszystkich postępowań – rządowych i samorządowych zakończy się sukcesem, czyli. podpisaniem umowy PPP.
Przygotowanie rządowej „Polityki PPP” to jeden z projektów strategicznych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.