Choć pełen amoralnych postaci i spisków serial opowiada o całkowicie fikcyjnych wydarzeniach, niesie ze sobą wiele rad, które mogą przydać się w karierze i prowadzeniu biznesu.
1. Otaczaj się wartościowymi ludźmi
Tyrion Lannister, mimo wszystkich swoich wad, jest jednym z najwybitniejszych umysłów politycznych Westeros. Jako namiestnik króla Joffreya potrafił utrzymać królestwo w ryzach i obronił Królewską Przystań przed flotą Stannisa Baratheona dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu Dzikiego Ognia.
Mimo to Królowa Matka Cersei (przy okazji jego siostra) nie darzyła go szczególną estymą i doprowadziła do jego wygnania. Ostatecznie Tyrion Lannister został doradcą jej przeciwniczki Daenerys Targaryen. Tym samym z powodu osobistych animozji i niechęci prezesa (królowej) organizacja utraciła jednego z najlepszych pracowników na szczeblu Executive na rzecz konkurencji.
– W przypadku jednostek, otaczanie się wartościowymi ludźmi oznacza przede wszystkim networking i szukanie wartościowych kontaktów biznesowych – komentuje Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland. – Są to ludzie, którzy mogą pomóc w rozwoju osobistym i zawodowym. Jednocześnie toksycznych ludzi, na przykład takich jak prezes Cersei Lannister, należy zdecydowanie unikać.
2. Patrz w szerokiej perspektywie
Targane wojną domową Westeros nie dostrzega zagrożenia, jakim jest nadejście Innych zza północnego Muru. Podczas gdy kolejne twierdze zmieniają barwy, a żołnierze wykrwawiają się na bitwach, cała firma, jaką jest Pięć Królestw, może paść pod naporem agresywnej konkurencji.
W przypadku na przykład branży IT konieczne jest śledzenie najnowszych trendów technologicznych oraz zmian na rynku, aby nie pozostać przy starej technologii, która traci na znaczeniu.
– Doskonałym tego przykładem jest sytuacja firmy Kodak, która jako pierwsza stworzyła aparaty cyfrowe, jednak nie poszła za ciosem i dalej rozwijała sprzęt oparty na kliszy fotograficznej. Tym samym poprzez ignorowanie trendów, sama skazała się na przegraną w walce o rynek – wskazuje Anna Wicha. – W mniejszej skali błąd ten może oznaczać brak doskonalenia się lub trwanie przy wygaszanych technologiach mimo rozwoju konkurencyjnych standardów.
3. Kieruj się wartościami
Ostatni sezon serialu wyraźnie pokazał, że frakcje i postaci, które postępowały w sposób niemoralny i łamały wszystkie zasady, zostały dosięgnięte przez sprawiedliwość. W szczególnie bolesny sposób odczuli to królowa Cersei Lannister oraz Walder Frey, lord przeprawy.
Pełniąca rolę CEO Siedmiu Królestw Cersei zbudowała wokół siebie pajęczynę kłamstw i spisków, otoczyła się grupą karierowiczów i podejrzanych typów, a także usunęła wszystkie talenty z organizacji w obawie przed konkurencją o stanowisko.
Jednak sprawiedliwość się o nią upomniała, gdy trafiła na wytrawniejszego gracza i wszystkie jej machinacje wyszły na jaw. Po odbyciu spaceru wstydu, jej znaczenie w królestwie znacznie spadło.
Z kolei Walder Frey odpowiedzialny za „krwawe gody” zapłacił za swoje postępowanie życiem.
4. Bądź elastyczny
Historia głównych bohaterów Westeros wskazuje wyraźnie, że przetrwają tylko ci, którzy potrafią dostosować się do zmieniających warunków. Ci, którzy tej sztuki nie opanowali, przypłacali swoją skostniałość życiem lub kalectwem.
Największą elastycznością w powieści wykazała się Arya Stark, która w zależności od okoliczności wtapiała się w tłum i opanowywała nowe umiejętności, które pozwalały jej przetrwać i się rozwinąć. W ostatnim odcinku powróciła do Westeros, aby namieszać na lokalnym „rynku pracy” dzięki swoim egzotycznym umiejętnościom.
– Innym przykładem jest Jaime Lannister, świetny szermierz, który nagle został pozbawiony swojego kluczowego atutu, jakim jest prawa ręka. Mimo kalectwa udało mu się znaleźć nowe umiejętności oraz dostosować się do nowej sytuacji – uważa Anna Wicha. – W przypadku pracowników oznaczałoby to odbycie nowych szkoleń lub wręcz zmianę profilu zawodowego, aby lepiej odnaleźć się na rynku pracy.
5. Nie wahaj się sięgać po swoje talenty
Każda umiejętność może się przydać. Co więcej, sięgnięcie po niespotykane na rynku pracy talenty może oznaczać gwałtowne przyspieszenie kariery.
Najlepszym przykładem postaci, która nie waha się sięgać po swoje talenty jest Daenerys Targaryen, która dwa razy przejęła władzę nad klanem Dothraków dzięki odporności na ogień.
– Jej znajomość języka Valyriańskiego była także nieprzyjemną niespodzianką dla handlarzy niewolników, gdy swoją przemową porwała armię i nasłała wszystkich swoich ludzi na ich dawnych panów – przypomina Anna Wicha. – Co pokazuje, że języki obce są w cenie na każdym rynku pracy – podsumowuje ekspertka.