statystyki

Ratingi sprawiedliwości: Plany PiS wobec sądów potwierdziły obniżenie wiarygodności kredytowej Polski

autor: Bartek Godusławski17.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 17.07.2017, 08:23
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

W ostatnich miesiącach poprawiły się nasze notowania w agencjach ratingowych. Fitch podtrzymał ocenę wiarygodności kredytowej i jednocześnie docenił poprawę ściągalności podatków oraz kondycję kasy publicznej.źródło: ShutterStock

Plany wobec sądów potwierdzają słuszność obniżki wiarygodności kredytowej Polski – uważa agencja S&P.

Wiarygodność kredytowa Polski

Wiarygodność kredytowa Polski

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W ostatnich miesiącach poprawiły się nasze notowania w agencjach ratingowych. Fitch podtrzymał ocenę wiarygodności kredytowej i jednocześnie docenił poprawę ściągalności podatków oraz kondycję kasy publicznej. Wśród analityków ratingowych przybyło również optymizmu co do tego, jak będzie w tym roku rósł nasz PKB. Inwestorzy widzą także poprawę koniunktury gospodarczej, a Ministerstwo Finansów bez problemu znajduje chętnych do pożyczania nam pieniędzy. Jednak szybko rosnąca gospodarka czy niski deficyt mogą za chwilę zejść na dalszy plan. Wraca bowiem temat zagrożenia dla funkcjonowania instytucji państwa, a na tapecie znalazła się niezależność sądów.

– Zaproponowane w ostatnim czasie zmiany legislacyjne stanowią dalsze potwierdzenie naszej wcześniejszej opinii dotyczącej osłabienia sfery instytucjonalnej oraz pogorszenia funkcjonowania mechanizmów wzajemnej kontroli i równowagi, co miało wpływ na obniżenie ratingu Polski w styczniu 2016 r. – mówi DGP Felix Winnekens, główny analityk S&P odpowiedzialny za Polskę. Wtedy decyzja agencji zaskoczyła wszystkich, bo bez ostrzeżenia obniżyła nam rating i nadała mu negatywną perspektywę, chociaż przed decyzją była ona pozytywna. Ruch ten oznaczał, że kolejne obniżki ratingu są bardziej prawdopodobne. Pogorszenie wiarygodności uzasadniono tym, że PiS – jak to określono – od wyborów osłabia „niezależność i efektywność kluczowych instytucji, jak Trybunał Konstytucyjny czy media publiczne”. Agencja obawiała się, że z czasem pod znakiem zapytania stanie też niezależność banku centralnego.

Teraz analitycy z uwagą przyglądają się temu, co stanie się z wymiarem sprawiedliwości. – Będziemy nadal monitorować tę sytuację. Pomimo niedawnego podwyższenia naszej prognozy wzrostu PKB Polski na 2017 r. do 3,6 proc. wciąż uważamy, że osłabienie ram instytucjonalnych może niekorzystnie wpłynąć na sentyment zarówno inwestorów krajowych, jak i zagranicznych, a także negatywnie oddziaływać na tempo wzrostu gospodarczego w średnim terminie – podkreśla Felix Winnekens i przypomina, że kolejna aktualizacja naszego ratingu jest zaplanowana na drugą połowę października.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • i co z tego(2017-07-17 10:16) Zgłoś naruszenie 100

  Wszystko zgodnie z planem. Kaczyński dopuszcza spadki. Są one wpisane w strategię dążenia do jego wyobrażenia o Polsce wstającej z kolan.

  Odpowiedz
 • Tomek(2017-07-17 14:04) Zgłoś naruszenie 54

  Kolejnym krokiem będzie atak na niezależne media. W dalszej kolejności pewnie przyjmą ustawę, która skróci kadencję wszystkich prezydentów, burmistrzów i wójtów, a zostaną tylko ci, których wskaże Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  Odpowiedz
 • Eliasz,prorok.(2017-07-17 12:54) Zgłoś naruszenie 59

  Agencja S&P winna zająć się lepszym analizowaniem rzeczywistości a nie mieć na etatach platformianych proroków. To było dobra na pustyni. Kwestię może, chyba, niewykluczone....to nawet mało kumata babcia w kole różańcowym przepowiedzieć. Lepiej milczeć niż gadać bzdury.

  Odpowiedz
 • Prawda(2017-07-17 16:22) Zgłoś naruszenie 41

  A te wszystkie ratingi do Kłaka warte to wszystko jest, to chyba tylko dla zaciemnionych inwestorów, którzy nie orientuję się w sytuacji na świecie, i chyba są tak ślepi że nie wiedzą o co w tym wszystkim chodzi, właśnie tacy ewentualnie korzystają z tych ratingów. Ale prawdziwi biznesmeni jakich ratingów nie potrzebują.

  Odpowiedz
 • ufo(2017-07-17 16:57) Zgłoś naruszenie 10

  Żeby było lepiej musi być gorzej. PiS ma rację

  Odpowiedz
 • ???(2017-07-17 12:25) Zgłoś naruszenie 11

  Banki wiarygodnosc kredytowa opieraja zdajsie na pewnych,stalych zrodlach dochodu.Na niczym wiecej.

  Odpowiedz
 • JOZEK(2017-07-17 16:26) Zgłoś naruszenie 11

  A.CO.BEDZIE.JAK.PREZES.J.KACZYNSKI.........POSCI...BAKA TO.CHYBA.PADNA.TE.FIRMY..RANKINGOWE

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane