statystyki

Naruszenie dyscypliny finansów publicznych: Zapłata odsetek czasem ujdzie bezkarnie

08.07.2017, 16:30
W podanej sytuacji, mimo zapłaty odsetek od faktury, nie doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

W podanej sytuacji, mimo zapłaty odsetek od faktury, nie doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych.źródło: ShutterStock

W tym roku musieliśmy zapłacić naszemu kontrahentowi zaległą fakturę wraz z odsetkami w wysokości 1150 zł. Czy zapłata odsetek oznacza automatycznie naruszenie dyscypliny finansów publicznych?

Tak nie jest. Po pierwsze, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (dalej: d.f.p.), naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest niewykonanie w terminie zobowiązania jednostki sektora finansów publicznych, w tym obowiązku zwrotu należności celnej, podatku, nadpłaty lub nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, którego skutkiem jest zapłata odsetek, kar lub opłat albo oprocentowanie tych należności.

Z kolei zgodnie z ust. 2 nie stanowi naruszenia dyscypliny finansów publicznych zaniechanie dotyczące obowiązku zwrotu należności celnej, podatku, nadpłaty lub nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, jeżeli zapłata odsetek lub oprocentowanie są związane z czynnościami mającymi na celu ustalenie zasadności zwrotu tych należności. W orzecznictwie regionalnych komisji orzekających podkreśla się, że samo niewykonanie zobowiązania (bez zapłaty odsetek) nie rodzi jeszcze odpowiedzialności z art. 16 ust. 1 d.f.p. Z podanego stanu faktycznego wynika jednak, że zapłata odsetek miała związek z niewykonaniem zobowiązań w terminach wynikających z faktur kontrahentów. Zatem przesłanki ustawowej odpowiedzialności w zakresie dyscypliny finansów publicznych wystąpiły.

Po drugie, również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 maja 2015 r. (sygn. akt V SA/Wa 379/15) zaakcentował, że: „Naruszeniem ładu finansów publicznych jest bowiem uiszczenie odsetek, kar lub opłat, a nie sam fakt niewykonania określonego zobowiązania. To tak rozumiane działanie jednostki sektora finansów publicznych zasługuje na negatywną ocenę”.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane