statystyki

Inwestorzy wygrali ze Skarbem Państwa w Tauronie

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, PSŁ Baca-Pogorzelska30.05.2017, 08:07; Aktualizacja: 30.05.2017, 08:47

Tauron Polska Energia będzie najprawdopodobniej jedyną spółką z branży energetycznej, która nie będzie miała w statucie zapisu o tym, że jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Walne zgromadzenie koncernu energetycznego nie zatwierdziło wczoraj statutowych zmian proponowanych przez państwowego właściciela.

Jak ustalił DGP – pod koniec czerwca odbędzie się walne poznańskiej Enei (ma być zwołane w przyszłym tygodniu, wtedy zostaną przedstawione projekty uchwał), gdzie Skarb Państwa przeforsuje bez problemu te zapisy, podobnie jak zrobił to w ubiegłym roku w PGE i w Enerdze. We wszystkich tych spółkach dysponuje bowiem większością głosów na walnym.

W Tauronie nie udało się dlatego, że na walnym państwowy właściciel ma tylko 30,06 proc. głosów. Doliczając nawet 10,39 proc. głosów, jakie ma tam inny państwowy koncern, czyli KGHM Polska Miedź (jego prezes Radosław Domagalski-Łabędzki wszedł wczoraj do rady nadzorczej TPE), to mimo wszystko wciąż za mało do przeforsowania statutowych zmian. A pozostali akcjonariusze, czyli głównie fundusze, poprawkom się sprzeciwiły.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane