statystyki

Dobra zmiana w finansach. Gospodarka się rozpędza

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki25.05.2017, 07:47; Aktualizacja: 25.05.2017, 08:42
W danych opublikowanych wczoraj przez resort finansów w oczy rzucają się dwie rzeczy. Pierwsza: dochody państwowej kasy wypadają nadspodziewanie dobrze.

W danych opublikowanych wczoraj przez resort finansów w oczy rzucają się dwie rzeczy. Pierwsza: dochody państwowej kasy wypadają nadspodziewanie dobrze.źródło: ShutterStock

Niecałe 868 mln zł wyniósł deficyt budżetowy na koniec kwietnia. Przez ostatnie 20 lat w lepszej sytuacji budżet o tej porze roku był tylko raz.

Wyjątkowo dobra sytuacja w budżecie

Wyjątkowo dobra sytuacja w budżecie

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W danych opublikowanych wczoraj przez resort finansów w oczy rzucają się dwie rzeczy. Pierwsza: dochody państwowej kasy wypadają nadspodziewanie dobrze. MF, rozpisując plan budżetowy na ten rok, nie przewidywał tak dobrego obrotu spraw. Zgodnie z harmonogramem na koniec kwietnia do budżetu miało trafić 110,8 mld zł. Jest ok. 117 mld zł. Prawie połowa tej kwoty to wpływy z VAT. Fiskus chwali się, że do końca kwietnia uzyskał prawie 57 mld zł z VAT, o 33,8 proc. więcej niż rok temu. W ocenie MF to zasługa poprawy ściągalności.

– Jesteśmy na dobrym kursie odzyskiwania VAT, ale też coraz skuteczniej realizujemy plan podnoszenia dochodów w podatku od zysków firm. Ostatnio udało nam się wykryć mafię, która działała w obszarze tytoniu do fajek wodnych, co dało budżetowi 100 mln zł – komentował dane o budżecie wicepremier Morawiecki.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane