statystyki

Aktywa z OFE: Rządowe tarcia wewnętrzne o emerytalne filary

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki11.05.2017, 07:56; Aktualizacja: 11.05.2017, 10:12
Przygotowujący ustawy reformujące II i III filar emerytalny Paweł Borys (szef Polskiego Funduszu Rozwoju) chce, by Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) przejął 25 proc. zgromadzonych w OFE pieniędzy

Przygotowujący ustawy reformujące II i III filar emerytalny Paweł Borys (szef Polskiego Funduszu Rozwoju) chce, by Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) przejął 25 proc. zgromadzonych w OFE pieniędzyźródło: ShutterStock

Resorty rozwoju i rodziny spierają się o to, ile aktywów z OFE powinno trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Przygotowujący ustawy reformujące II i III filar emerytalny Paweł Borys (szef Polskiego Funduszu Rozwoju) chce, by Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) przejął 25 proc. zgromadzonych w OFE pieniędzy. Pierwotnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstała koncepcja, by przejąć całość aktywów z OFE. – Teraz jest już mniej, ale nadal więcej niż 25 proc. – mówi osoba z otoczenia wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Resort Elżbiety Rafalskiej ma do końca maja przygotować uwagi do projektów. Te zaś mają być upublicznione do końca maja. Pierwotnie miały być znane już na początku kwietnia, ale z powodu różnicy zdań jest poślizg. To o tyle istotne, że zmiany powinny wejść w życie od przyszłego roku.

Im więcej prywatnego, tym lepiej

Propozycja Morawieckiego i Borysa zakłada, że co czwarty zgromadzony w OFE złoty – głównie są to bankowe lokaty i aktywa zagraniczne – przejmie FRD. Te kwoty mają być zapisane na subkontach każdego ubezpieczonego. Pozostałe aktywa, głównie akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, miałyby zasilić konta ubezpieczonych w prywatnym III filarze. Cieszy to zarządzające OFE powszechne towarzystwa emerytalne. Przekazanie tak dużej części aktywów do III filaru traktują jako jednoznaczne uznanie przez rząd, że są to środki prywatne, a nie publiczne. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zwraca też uwagę, że ten wariant przekształceń OFE ma poparcie społeczne. W lutowym sondażu CBOS opowiedziało się za nim prawie 67 proc. ankietowanych.

Dla Ministerstwa Rozwoju te zmiany są punktem wyjścia do budowania całego systemu oszczędności krajowych. Jego fundamentem miałyby być „prywatne” środki z OFE i rozbudowa emerytalnych ubezpieczeń pracowniczych. Z tego punktu widzenia im więcej środków zostanie przekazanych na prywatne rachunki, tym lepiej.

Resort rozwoju kładzie też duży nacisk w swojej strategii na rozwój rynku kapitałowego – nowe OFE mają zostać przekształcone w fundusze polskich akcji i być zapleczem kapitału dla giełdy.

Gdyby musiały przekazać – jak chce resort pracy – większą część aktywów do państwowego FRD, oznaczałoby to komplikacje. Musiałyby oddać akcje prywatnych firm, co spotkałoby się z zarzutem o ich nacjonalizację. Mogłyby też sprzedać te akcje na giełdzie i dostarczyć FRD gotówkę, ale to grozi spadkami notowań i odpływem kapitału z parkietu.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • A miała być "Dobra zmiana"(2017-05-11 16:01) Zgłoś naruszenie 130

    Rezerwa demograficzna oczywiście to na uprzywilejowanych emerytów w wieku 43 lat , górników i mundurowych. Na których robić mamy do wieku 65 lat , czyli aż o 22 lata dłużej , albo wcześniej uderzyć w kalendarz - na co liczy ZUS.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane