statystyki

Reklama Providenta wprowadzała w błąd

autor: Patryk Słowik10.05.2017, 20:00
Sąd stwierdził, że wymierzenie kary finansowej było uzasadnione. Obniżono ją jednak do 30 tys. zł.

Sąd stwierdził, że wymierzenie kary finansowej było uzasadnione. Obniżono ją jednak do 30 tys. zł.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który chwali się oceną swojej działalności przez państwowy organ, musi robić to z rozwagą. Gdy bowiem nieostrożnie wymiesza informację o ustaleniach kontrolnych poczynionych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z własnym przekazem reklamowym – złamie prawo. Uznał tak Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła lidera na rynku pożyczkowym, firmy Provident Polska. W grudniu 2012 r. UOKiK opublikował „Raport z kontroli przedsiębiorców udzielających kredytów konsumenckich w 2012 r.”. Sprawdzono działalność 20 przedsiębiorców. Wskutek przeprowadzonej analizy okazało się, że tylko kilku z nich przedstawia konsumentom do podpisu umowy zgodne z wymogami prawnymi, w tym w szczególności z rygorami zawartymi w ustawie o kredycie konsumenckim (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1528). Wśród nielicznych znalazł się Provident.

Spółka postanowiła się tym faktem pochwalić. W ogólnopolskich gazetach znalazła się reklama, w której wskazano, że UOKiK uznał umowy Providenta za „jedne z najlepszych na rynku kredytów konsumenckich”. Zawarto też stwierdzenie, że „podstawową zasadą jest ich przejrzystość, brak jakichkolwiek gwiazdek, czytelna informacja o całkowitej kwocie pożyczki oraz wysokość rat do spłacenia”.

Reklama rozsierdziła urzędników. Uznano, że spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów. Zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 3 ze zm.) niedozwolone jest rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji. Efekt? Blisko 0,5 mln zł kary.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane