statystyki

Skredytujemy się za Wielkim Murem

autor: Łukasz Wilkowicz06.04.2017, 07:50; Aktualizacja: 06.04.2017, 07:58
Chiny, biznes

AIIB mógłby być zainteresowany takimi projektami jak budowa CPLźródło: ShutterStock

Działający od 2016 r. Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) będzie mógł finansować projekty w naszym regionie.

FINANSE

Taką informację przekazał nam Radosław Pyffel, przedstawiciel Polski w banku. – Ta zmiana to sukces Polski i duża korzyść dla naszych firm, które, myśląc o ekspansji na rynkach dalekowschodnich, będą też mogły realizować projekty w Polsce czy w krajach sąsiednich – mówi Pyffel. Według niego jeszcze w kwietniu do naszego kraju przyjedzie z wizytą wysoki rangą przedstawiciel banku.

– Teraz możliwości wykorzystania instrumentów AIIB, którego jako Polska jesteśmy współzałożycielem, są znacznie większe – dodaje. Zastrzega jednak, że AIIB nie udzieli kredytu na każdy projekt. – Działalność sprowadza się do kilku obszarów związanych z transportem i logistyką, sektorem energetycznym oraz szeroko pojętym wykorzystaniem wody. To oznacza, że nie można u nas liczyć na sfinansowanie budowy fabryki. Zupełnie inaczej, gdyby była mowa o nawet dużym projekcie infrastrukturalnym, szczególnie takim, który byłby związany np. z transportem z Azji do Europy – wyjaśnia Pyffel.

– To decyzja, na którą można patrzeć z perspektywy polityki gospodarczej. Ona pokazuje, że interesy Chin i innych krajów azjatyckich wykraczają już poza ten kontynent i mają charakter globalny. Trzeba mieć też na uwadze, że rentowność projektów realizowanych w Azji jest dziś mniejsza niż kilka lat temu. Różnica w porównaniu z tym, co można uzyskać np. w naszym regionie, jest dużo mniejsza. Europejskie stopy zwrotu stają się dla Chińczyków akceptowalne – ocenia Jarosław Dąbrowski, prezes firmy DF Capital & Management, butiku inwestycyjnego działającego m.in. w Państwie Środka.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane