statystyki

Sygnaliści bezpiecznie doniosą Unii o kartelach

autor: Emilia Świętochowska28.03.2017, 07:28; Aktualizacja: 28.03.2017, 08:12
internet, biznes

Za pomocą widniejącego na stronie formularza można zgłosić KE wszelkie praktyki monopolistyczne, czyli zmowy cenowe, uzgadnianie ofert w ramach udzielania zamówień publicznych czy niedopuszczanie produktów bez odpowiedniego uzasadnieniaźródło: ShutterStock

Pracownicy przedsiębiorstw, które uczestniczą w zmowach cenowych lub w inny sposób naruszają unijne prawo ochrony konkurencji, mogą już bezpiecznie i anonimowo powiadomić o tym Komisję Europejską.

 Ma to zagwarantować specjalny kanał do szyfrowanej komunikacji dostępny pod adresem https://secure.secway.info/eu/start.php. Jest on prowadzony przez zewnętrznego pośrednika, który przekazuje treść wiadomości bez ujawniania żadnych metadanych mogących zdradzić tożsamość sygnalisty.

Za pomocą widniejącego na stronie formularza można zgłosić KE wszelkie praktyki monopolistyczne, czyli zmowy cenowe, uzgadnianie ofert w ramach udzielania zamówień publicznych czy niedopuszczanie produktów bez odpowiedniego uzasadnienia. Komisja może odpowiedzieć na te wiadomości oraz zwrócić się o ewentualne dodatkowe wyjaśnienia, ale tylko pod warunkiem, że sygnalista wyraził na to zgodę. Do tej pory w wykrywaniu zmów cenowych KE polegała głównie na programie łagodzenia kar, który zachęca przedsiębiorstwa do ujawniania swojego udziału w kartelach w zamian za niższe grzywny.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane