statystyki

Dariusz Rosati: CETA ma wszelkie niezbędne zabezpieczenia

autor: Lidia Raś16.02.2017, 07:36; Aktualizacja: 16.02.2017, 08:22
Dariusz Rosati

Dariusz Rosatiźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Cezary Aszkiełowicz Agencja Gazeta

Były szef MSZ przekonuje, że umowa przyniesie wzrost PKB

Czy CETA nie powinna była jednak najpierw trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE, zanim w jej sprawie głosował Parlament Europejski?

Nie sądzę. Sam głosowałem przeciwko skierowaniu umowy do TSUE, ponieważ uważam, że jest ona zgodna z traktatami oraz korzystna dla UE i Polski.

Skąd ta pewność?

Artykuł 207 Traktatu o funkcjonowaniu UE (TFUE) stanowi, że kompetencje w zakresie wspólnej polityki handlowej UE, w tym negocjowania i zawierania umów dotyczących handlu i inwestycji, posiadają organy unijne. Z kolei art. 217 TFUE określa procedurę negocjowania i przyjmowania umów międzynarodowych. Umowa CETA była negocjowana na podstawie obu artykułów, czyli przez Komisję Europejską w ramach mandatu Rady UE. Co więcej, treść umowy jest moim zdaniem zgodna z prawem europejskim. Nie widzę więc podstaw do kierowania jej do TSUE. Ale zaznaczam, że każde państwo członkowskie niezależnie może ją skierować do TSUE do sprawdzenia.

Jakie korzyści z CETA pan dostrzega?

Będą one wielowymiarowe. Po pierwsze, zniesienie ceł na 98 proc. wymienianych produktów na kwotę 400 – 500 mln euro rocznie. Pozwoli to na obniżenie cen w UE oraz wzrost konkurencyjności firm europejskich na rynku kanadyjskim. Umożliwi to wzrost eksportu, stworzenie nowych miejsc pracy i przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Po drugie, europejskie firmy zyskają dostęp do kanadyjskiego rynku zamówień publicznych (i odwrotnie), co otworzy nowe możliwości ekspansji, pozwoli na obniżenie cen i poprawę jakości usług publicznych. Po trzecie, liberalizacji ulega eksport usług, takich jak telekomy, finanse, transport itd., ale bez dostarczania usług publicznych (zdrowie, edukacja), które pozostaną w kompetencjach państw. Po czwarte, zniesienie ceł i opłat na 92 proc. kanadyjskiego importu artykułów rolnych i żywności pozwoli na ekspansję eksportu rolnego z UE. Skorzysta na tym Polska, która już teraz ma dużą nadwyżkę w handlu rolnym z Kanadą. Zarazem import rolny z Kanady nie spowoduje pogorszenia jakości żywności, bo normy UE nadal będą obowiązywać bez żadnych wyjątków. Ponadto CETA gwarantuje, że 143 europejskie regionalne oznaczenia geograficzne (sery, wędliny, wina) uzyskują ochronę w handlu przed imitacją i podróbkami. UE uzyskuje też dostęp do wspólnych połowów na łowiskach morskich Kanady. Zarazem pozostaną w mocy kontyngenty na import do UE produktów wrażliwych, takich jak wołowina, wieprzowina, kukurydza i produkty mleczne, a import drobiu i jaj będzie nadal objęty restrykcjami (minimalna cena wwozu). Po piąte, CETA wprowadza zasadę wzajemnego uznania standardów i norm dla produktów przemysłowych, co zwolni firmy europejskie z konieczności kosztownego dublowania testów i ponownego uzyskiwania zezwoleń. Po szóste, CETA ułatwia podejmowanie pracy przez pracowników drugiej strony i stwarza ramy dla wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych. Wszystkie te ułatwienia będą szczególnie korzystne dla europejskich małych i średnich przedsiębiorstw, które ponoszą nieproporcjonalnie duże koszty z tytułu dostępu do rynków zagranicznych, w tym kanadyjskiego. Chcę jednocześnie wyraźnie podkreślić, że – wbrew pojawiającym się tu i ówdzie opiniom – liberalizacja handlu nie oznacza obniżenia standardów jakości i bezpieczeństwa żywności czy ochrony środowiska. W tym zakresie UE utrzymuje wszystkie istniejące ograniczenia. Nie ma mowy o imporcie żywności GMO czy wołowiny produkowanej na hormonach wzrostu.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • zs(2017-02-16 16:21) Zgłoś naruszenie 240

  Niech Pan poczyta art. Pani z Kanady(oni to już trenowali z USA jak ludzie i małe firmy na tym wyszły) ) i prof. Orężnik SGH i dopiero się Pan wypowiada. Inaczej wprowadzacie w błąd i uśpienie na zło ludy UE. inny kom DGP. Niech ten Pan (Junkers) nie nakręca nas ,bo my dobrze wiemy ile nam pomoże (załatwił im , korpo USA.Kandy i innym w Luksemburgu kanały przerzutowe za 1-2 % podatku ,zamiast płacić np. w RP CIT 8 19+19% dywid.). Szczególnie małym firmom jest szkodliwe starcie w konkurencji i z korpo mlderów. Ponadto żywność szkodliwa, na hormonach wzrostu, antybiotykach, GEMO, odkażana w zw. chloru, bez kontroli i spełnienia norm UE. W tym tkwi zło, a później tacy jak Baroso będą za dobre sprawowanie się mlderom ,liczyć na "obfite" posadki , za dobre słuchanie lobbistów ???. Oni myślą,że mają ciemny lud UE i tego nie widzi !.

  Odpowiedz
 • km(2017-02-17 14:23) Zgłoś naruszenie 140

  Specjalista się znalazl od siedmiu boleści juz w radzie nadzorczej FOZZ doradzał. ..

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-02-16 10:49) Zgłoś naruszenie 80

  Zabezpieczeniem Rosatiego jest curUNIA ...

  Odpowiedz
 • boy(2017-02-17 17:37) Zgłoś naruszenie 80

  Ta twarz niezmącona myśleniem a w oczach tęsknota za rozumem mówi wszystko ot co.

  Odpowiedz
 • Krakus(2017-02-24 17:12) Zgłoś naruszenie 60

  CETA ma zabezpieczenia, ale dla koncernów. Trybunał Arbitrażowy załatwi każdą skargę na korzyść KONCERNÓW! Były prominentny czlen PZPR-u nie jest dla mnie wyrocznią!

  Odpowiedz
 • zniesmaczona(2017-03-08 12:56) Zgłoś naruszenie 30

  Jak Dariusz Rosati mówi, że CETA jest cudownie korzystna i bezpieczna to znaczy, że założono nam sznur na szyję. Proszę sobie prześledzić rózne opinie tego czlowieka na istotne zmiany prawne, gospodarcze itp. i zobaczyć jak to bylo do tej pory.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane