Główne zadania ministerstwa cyfryzacji to m.in. koordynacja zarządzania rządowego IT, cyberbezpieczeństwo, większa dostępność usług dla obywatela - mówiła w środę minister cyfryzacji Anna Streżyńska po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

Premier zainaugurowała przegląd resortów 18 stycznia. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

"Najważniejsze zadanie to zarządzenie państwowymi systemami informatycznymi. To obszar bardzo ważny dlatego, że po pierwsze działania w tym zakresie wspierają sam sektor IT, a także wspierają w ogóle gospodarczy rozwój kraju i rozwój sprawności państwa jako takiego. Sprawna e-administracja jest źródłem oszczędności dla państwa i obywateli" - powiedziała na konferencji prasowej Streżyńska.

Jak wskazała, kolejnym ważnym obszarem działania resortu cyfryzacji jest cyberbezpieczeństwo. "Odpowiadamy za cały wymiar cywilny cyberbezpieczeństwa, gospodarczy i taki obywatelski, gdzie kwestie incydentów w sieci zmierzających do naruszenia interesów ekonomicznych czy naruszeń dóbr osobistych, również dóbr osób małoletnich, to wszystko znajduje się w naszym zakresie" - podkreśliła Streżyńska.

Zaznaczyła, że najważniejsza kwestia, na której koncentruje się resort cyfryzacji, to również rozwój dostępności e-usług administracji dla obywateli. Zapowiedziała, że wszystkie e-usługi już wkrótce będą dostępne online przez 24 godziny na portalu gov.pl.

W ramach przeglądu ministerstw premier spotkała się wcześniej z szefami resortów: obrony narodowej Antonim Macierewiczem, spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem, rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, zdrowia Konstantym Radziwiłłem, sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim.

W zeszłym tygodniu szefowa rządu odbyła rozmowę z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim, z szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem, który zajmuje się także kwestiami spółek skarbu państwa.

Odbyło się także spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister edukacji Anną Zalewską, ministrem sportu Witoldem Bańką oraz z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i szefem resortu infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

Streżyńska: Ponad 3 mld zł na inwestycje w szerokopasmowy internet

Ponad 3 mld zł zostaną zainwestowane w likwidację "białych plam" dotyczących możliwości korzystania z szerokopasmowego internetu w Polsce - poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

"Ponad 83 proc. gospodarstw domowych objętych naszą inicjatywą znajduje się w małych miejscowościach, o liczbie ludności poniżej 5 tys. mieszkańców. Ponad 50 proc. tych gospodarstw znajduje się w miejscowościach poniżej 500 mieszkańców, w których do tej pory nie było bezprzewodowego internetu" - poinformowała Streżyńska. Przypomniała, że termin składania wniosków o dofinansowanie mija 3 lutego.

Inwestycje w zakresie szerokopasmowego internetu zostaną dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach" w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - „Powszechny dostęp do szybkiego internetu”.

Według Streżyńskiej, inwestycje te są ściśle związane z tworzeniem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która będzie obejmowała wszystkie polskie szkoły i zapewniała w nich cyberbezpieczeństwo. "Sieć będzie zapewniała dostęp do zaawansowanych materiałów edukacyjnych, e-podręczników, e-dzienniczka i tym podobnych produktów. Już w tym roku zainwestowaliśmy 124 mln zł w edukację dzieci na obszarach wiejskich w zakresie kodowania. Będzie to kontynuowane". Dodała, że dotyczy to również dokształcania nauczycieli i trenerów.