Hazard: Przełomowa uchwała, która nie da pieniędzy

autor: Patryk Słowik31.01.2017, 17:00; Aktualizacja: 31.01.2017, 21:31
sąd, temida

Biznes więc już zapowiada, że będzie upominał się o sprawiedliwość, którą wycenia na – bagatela – od 6 do 10 mld złźródło: ShutterStock

Od kilku dni cała branża automatów do gier żyje orzeczeniem Sądu Najwyższego. Tyle że przedsiębiorcy wyciągają z niego za daleko idące wnioski.

W uchwale „siódemki” z 19 stycznia 2017 r. (sygn. akt I KZP 17/16) wyjaśniono ostatecznie – tylko i aż – jakie konsekwencje miał brak notyfikacji przepisów ustawy o grach hazardowych z 2009 r. (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.), które przesłano Komisji Europejskiej dopiero w 2015 r. Trudno zaś doszukać się w niej prostego przełożenia na ewentualną odpowiedzialność odszkodowawczą – bądź co bądź cywilną – Skarbu Państwa za naruszenie obowiązków.

– Uchwała przesądza, że stosowanie nienotyfikowanych przepisów technicznych, w tym art. 14 ust. 1 ustawy w dawnym brzmieniu, jest niedopuszczalne. Takie stanowisko przeważało jednak już wcześniej w orzecznictwie sądów powszechnych, choć w orzecznictwie Sądu Najwyższego ta kwestia była sporna – wyjaśnia adwokat dr Piotr Hoffmann, partner zarządzający w kancelarii Hoffman i Wspólnicy.

Jak dodaje, szczególnie istotne jest natomiast wskazanie w uchwale – na potrzebę badania przez sąd karny – czy przepis art. 6 ust. 1 ustawy, który nie ma charakteru technicznego, może być stosowany w konkretnej sprawie. Istnieją bowiem poważne wątpliwości co do jego zgodności z zagwarantowaną w traktatach unijnych swobodą świadczenia usług.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane