statystyki

Hazard: Przełomowa uchwała, która nie da pieniędzy

autor: Patryk Słowik31.01.2017, 17:00; Aktualizacja: 31.01.2017, 21:31
sąd, temida

Biznes więc już zapowiada, że będzie upominał się o sprawiedliwość, którą wycenia na – bagatela – od 6 do 10 mld złźródło: ShutterStock

Od kilku dni cała branża automatów do gier żyje orzeczeniem Sądu Najwyższego. Tyle że przedsiębiorcy wyciągają z niego za daleko idące wnioski.

W uchwale „siódemki” z 19 stycznia 2017 r. (sygn. akt I KZP 17/16) wyjaśniono ostatecznie – tylko i aż – jakie konsekwencje miał brak notyfikacji przepisów ustawy o grach hazardowych z 2009 r. (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.), które przesłano Komisji Europejskiej dopiero w 2015 r. Trudno zaś doszukać się w niej prostego przełożenia na ewentualną odpowiedzialność odszkodowawczą – bądź co bądź cywilną – Skarbu Państwa za naruszenie obowiązków.

– Uchwała przesądza, że stosowanie nienotyfikowanych przepisów technicznych, w tym art. 14 ust. 1 ustawy w dawnym brzmieniu, jest niedopuszczalne. Takie stanowisko przeważało jednak już wcześniej w orzecznictwie sądów powszechnych, choć w orzecznictwie Sądu Najwyższego ta kwestia była sporna – wyjaśnia adwokat dr Piotr Hoffmann, partner zarządzający w kancelarii Hoffman i Wspólnicy.

Jak dodaje, szczególnie istotne jest natomiast wskazanie w uchwale – na potrzebę badania przez sąd karny – czy przepis art. 6 ust. 1 ustawy, który nie ma charakteru technicznego, może być stosowany w konkretnej sprawie. Istnieją bowiem poważne wątpliwości co do jego zgodności z zagwarantowaną w traktatach unijnych swobodą świadczenia usług.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane