Zainteresowanych uruchomieniem placówki bankowej wspierają same banki, które oferują kredyty na preferencyjnych warunkach na 100 proc. wartości inwestycji.
Skąd wziąć pieniądze na założenie oddziału? Odpowiedź jest prosta: z banku. Większość instytucji wspomaga franczyzobiorców, bo to oni ułatwiają ekspansję. Do tego biorą na siebie część ryzyka biznesowego związanego z budową sieci.

Preferencyjne warunki

Warunki, na jakie może liczyć franczyzobiorca w banku, z którym nawiązuje współpracę, są preferencyjne. To istotne, bo konkurencja w polskim sektorze bankowym stale rośnie. W większym mieście nie ma już ulicy, na której nie istniałaby placówka banku. Banki liczą, że wkrótce podobnie będzie także w mniejszych miastach. Ponieważ ich rynki są znacznie mniej chłonne niż większych aglomeracji, bankom zależy na szybkim pozyskaniu partnerów. Polbank nie wymaga od partnera wkładu własnego.
Jak się dowiedzieliśmy, w Polbanku udzielają niskooprocentowanego kredytu do 100 proc. wartości inwestycji związanej z przygotowaniem i wyposażeniem placówki.
- Kredyt jest udzielany na 15 lat z możliwością karencji w spłacie do 12 miesięcy. Jest to produkt przygotowany wyłącznie dla partnerów banku - mówi Piotr Głowski z Polbanku.
Na pomoc finansową można też liczyć w AIG Banku. Tak jak Polbank oferuje on kredyt inwestycyjny oraz obrotowy na prowadzenie inwestycji przez franczyzobiorcę.
- Jest udzielany nawet do 100 proc. kosztów inwestycji. Warunki ustalane są indywidualnie - informuje Dagmara Cybruch z AIG Bank Polska.
Partner tego banku może liczyć jeszcze na dodatkowe wsparcie. W pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania placówki otrzymuje on około 20 tys. zł miesięcznie. Jak tłumaczy Dagmara Cybruch, są to środki na pokrycie kosztów działalności oraz wynagrodzenie.
- Przekazujemy też partnerowi miesięczny budżet reklamowy na lokalne działania reklamowe - dodaje Dagmara Cybruch.

Roczna refundacja

Wsparcia finansowego mogą się też spodziewać osoby otwierające oddział pod szyldem Eurobanku. Przez pierwszy miesiąc otrzymują pieniądze, które pozwolą im pokryć koszty związane z funkcjonowaniem placówki. Oprócz tego przez rok mogą ubiegać się o refundację kosztów poniesionych w związku z reklamą placówki.
Poza bankami, jak zawsze przy uruchamianiu własnej działalności gospodarczej można liczyć na dotacje z Funduszu Pracy oraz wsparcie ze środków unijnych.