statystyki

Mobilizacja biznesu zgodna z prawem

autor: Patryk Słowik03.01.2017, 07:05; Aktualizacja: 03.01.2017, 07:19
czołg-Leopard II

Przypomnijmy: MON chce, by w drodze rozporządzenia określony został wykaz przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.źródło: ShutterStock

Wątpliwości, które pojawiły się wokół projektu ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki, w większości nie mają uzasadnienia. Tak wynika z opinii przygotowanej przez Radę Legislacyjną.

„Podane przez projektodawcę w uzasadnieniu powody dostatecznie uzasadniają potrzebę przygotowania nowej ustawy” – czytamy w konkluzji dokumentu. Profesorowie pod nim podpisani wskazują, że za niezbędne należy uznać umocowanie do opracowania i funkcjonowania programu mobilizacji gospodarki w przepisach prawa powszechnie obowiązującego.

Przypomnijmy: MON chce, by w drodze rozporządzenia określony został wykaz przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Podpisywaliby oni umowy z państwem, w ramach których w zamian za zapłatę świadczyliby określone usługi – np. dostarczali sprzęt lub prowadzili prace rozwojowe. Wątpliwości niektórych resortów wzbudziło to, że za odmowę realizacji nałożonego na firmę (która zawarła umowę) obowiązku spotkałyby ją rygorystyczne sankcje. Właściwy organ będzie mógł nałożyć na biznes karę pieniężną, która zostanie wykorzystana na opłacenie innego przedsiębiorcy, gotowego podjąć się wskazanego zadania. Ustawa przewiduje też sankcje karne. Zgodnie z projektowanym art. 16 – kto, pełniąc u przedsiębiorcy funkcje zarządcze, nie wykonuje decyzji administracyjnej lub wykonuje umówione obowiązki w nienależyty sposób, podlega odpowiedzialności karnej przewidzianej w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1534).


Pozostało jeszcze 14% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane