Prawo konkurencji do zaostrzenia. Większa ochrona drobnego biznesu

autor: Patryk Słowik02.01.2017, 08:03; Aktualizacja: 02.01.2017, 09:32
Czy szerszy katalog, który obejmie m.in. nadużywanie pozycji dominującej, jest zasadny?

Czy szerszy katalog, który obejmie m.in. nadużywanie pozycji dominującej, jest zasadny?źródło: ShutterStock

Resort sprawiedliwości chce, aby konsekwencje za łamanie przepisów dotknęły znacznie większą liczbę przedsiębiorców, niż oczekuje tego od nas UE. Cel: ochrona drobnego biznesu.

27 grudnia 2016 r. upłynął termin wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/104/UE z 2014 r. w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji państw członkowskich i Unii Europejskiej, objęte przepisami prawa krajowego. Ale projekt ustawy implementującej nowe rozwiązania nie stanął jeszcze nawet na posiedzeniu rządu. Okazuje się, że jest ku temu powód. Otóż odpowiedzialne za przygotowanie przepisów Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło, by przy okazji wdrożenia regulacji wymaganych od nas przez unijnych decydentów pójść o kilka kroków dalej i poprawić prawo konkurencji w znacznie szerszym zakresie.

Dowodem projektowany art. 7. Czytamy w nim, że „domniemywa się, że naruszenie prawa konkurencji wyrządza szkodę”. To zaś prowadzi oczywiście do skutku w postaci obowiązku naprawienia przez naruszyciela. Rzecz w tym, że dyrektywa w art. 17 ust. 2 zd. 1 stanowi, iż „domniemywa się, że naruszenia kartelowe wyrządzają szkodę”. Unijny prawodawca zastosował więc znacznie węższe ujęcie niż polski.

Przekrój opinii


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane