statystyki

Telekomy nie ufają speed-testom

autor: Barbara Sowa27.12.2016, 07:33; Aktualizacja: 27.12.2016, 08:26
kabel-internet

Brakuje certyfikowanego narzędzia do mierzenia prędkości sieciźródło: ShutterStock

Brakuje certyfikowanego narzędzia do mierzenia prędkości sieci. Liczba skarg na jakość usług rośnie. Dostawcy internetu od kilku tygodni masowo zmieniają regulaminy świadczenia usług. To efekt wejścia w życie unijnego rozporządzenia o otwartym internecie, które nakłada na nich nowe obowiązki. Klienci powinni się z tych regulacji ucieszyć. Operatorzy już nie będą mogli migać się od podania precyzyjnych informacji na temat prędkości internetu.

– Od nowego roku w umowie klient powinien dostać konkretne informacje z liczbami – zapowiada Katarzyna Araczewska, naczelnik wydziału Telekomunikacji i Mediów z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Postanowienia nieco różnią się w zależności od tego, czy konsument korzysta z internetu mobilnego czy stacjonarnego. Obligują operatorów stacjonarnych do określenia m.in. maksymalnej i minimalnej prędkości internetu oraz prędkości zwykle dostępnej, czyli takiej, którą konsument powinien mieć przez większość czasu korzystania z usługi. A także prędkości deklarowanej, czyli komunikowanej marketingowo. W przypadku usług mobilnych w umowie powinny się pojawić prędkości maksymalna i deklarowana – wyjaśnia.

W nowych regulaminach pojawiają się już stosowne informacje i tabele.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • he he(2016-12-27 12:55) Zgłoś naruszenie 10

    Nareszcie jakieś sensowne kroki. umowę mam zawartą na dostawę internetu do 20 MB. W rzeczywistości speed test pokazuje 8 MB a w weekend wieczorem 2 MB. Ot i cała prawda.... to przecież jest do 20.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane