statystyki

Gospodarka w najgorszym stanie od 3 lat

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki15.12.2016, 07:41; Aktualizacja: 15.12.2016, 08:05
Ekonomia, gospodarka, biznes

Kilka niekorzystnych tendencji spowoduje, że wzrost w IV kwartale będzie niski.źródło: ShutterStock

Wzrost w IV kwartale wyhamuje do zaledwie 1,8 proc. – nieoficjalnie szacuje resort finansów. Ale chwilę później ma zacząć dynamicznie przyspieszać.

Oficjalnie nikt nie chce przedstawić nowych wyliczeń. – Z naszych prognoz wynika, że w IV kwartale roczne tempo wzrostu PKB (...) może być niższe od zanotowanego w III kwartale, kiedy wyniosło 2,5 proc. – to oficjalna odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie DGP w tej sprawie. Z naszych informacji wynika jednak, że już teraz otoczenie wicepremiera i szefa MF przygotowuje się do wariantu dużo bardziej pesymistycznego. A ten nie wyklucza, że gospodarka wyhamuje i będzie się rozwijała jeszcze wolniej niż w tempie 1,8 proc. rocznie. Powód? Spadek inwestycji – w III kwartale o 7,7 proc. – i eksportu, według NBP w październiku, o 1,7 proc. – po raz pierwszy od sierpnia 2014 r.

– W porównaniu z naszymi szacunkami prognoza MF jest dość optymistyczna. Zakładamy, że wzrost w IV kwartale wyniesie 1,2 proc PKB – mówi ekonomista BZ WBK Piotr Bielski. Z kolei analitycy Credit Agricole i Banku Millennium wskazują na poziom 1,7 proc.

Już w III kwartale, gdy wzrost wyniósł 2,5 proc., wicepremier Morawiecki musiał się tłumaczyć kolegom z rządu z gospodarczego spowolnienia. Po słabej końcówce roku jednym z jego argumentów na obronę będzie zapewne dobra sytuacja na rynku pracy. I choć gospodarka dostała zadyszki, na razie Polacy nie odczują tego w portfelach. Wynagrodzenia rosną, a bezrobocie spada.

Jest szansa, że dobre perspektywy płacowe wspomagane efektami programu „Rodzina 500 plus” będą nakręcać konsumpcję. Być może przez to spowolnienie będzie przejściowe i już od I kwartału 2017 r. gospodarka zacznie się rozpędzać – tak przynajmniej uważa MF. – Scenariusz przyspieszania tempa wzrostu PKB w przyszłym roku jest realny. Opiera się na założonym większym popycie inwestycyjnym i utrzymaniu wysokiego poziomu popytu gospodarstw domowych – przewiduje resort.

Ekonomiści są podobnego zdania. – Dołek, jeśli chodzi o dynamikę PKB, będziemy mieć w IV kwartale – przyznaje Jakub Borowski z Credit Agricole. W podobnym tonie wypowiada się Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Wzrost ma być możliwy także dzięki szybszemu wydawaniu środków unijnych. W tym roku były z tym duże problemy, dotyczyło to m.in. wydatków na kolej, które pierwotnie miały wynieść ponad 7 mld zł, co skorygowano do 4,2 mld zł. Komisja Europejska wciąż zakłada, że wzrost PKB Polski w 2017 r. wyniesie 3,4 proc.

PKB: najpierw depresja, potem odbicie


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • analityk(2016-12-15 22:42) Zgłoś naruszenie 84

  Kler i Rząd się wyżywi i ma się dobrze a że Polakom się żyje ciężko to co ich obchodzi

  Odpowiedz
 • POmroczność - stan umysłu leniżerii(2016-12-15 10:48) Zgłoś naruszenie 78

  - Najniższe bezrobocie w historii pokomunistycznej, bieda maleje. Ale najgorsza ekonomia. Gazeta Prawna ?

  Odpowiedz
 • small biz ze słabego regionu(2016-12-15 10:13) Zgłoś naruszenie 31

  u nas wzrost 28 % rok do roku w obrotach i w zysku podobnie otwarcie na rynki EU i praca organiczna - > codziennie tak samo + zaangazowanie fachowcow z roznych dziedzin do poszczegolnych projektow na rynkach rownoległych managment z Europy powtarza - " Wszystko sie zmienia " a u kolegów z firm obok moge posłuchac o marzeniach o modelach biznesu sprzed 10-15 lat

  Odpowiedz
 • gap(2016-12-16 00:25) Zgłoś naruszenie 32

  To znaczy , że 5% PKB to były lewe umowy dla wyłudzenia podatku. No, no , to było rwanie kasy.

  Odpowiedz
 • wypadaloby(2016-12-16 06:23) Zgłoś naruszenie 11

  może nareszcie podniosą stopy procentowe.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane