Apteka dla aptekarza już w Sejmie

autor: Patryk Słowik12.12.2016, 07:32; Aktualizacja: 12.12.2016, 08:10
senior leki lekarstwa

senior leki lekarstwaźródło: ShutterStock

Kontrowersyjny projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego został już złożony przez posłów PiS do laski marszałkowskiej. Co ciekawe, po wielu zastrzeżeniach zgłoszonych przez sieci apteczne zamiast być dla nich łagodniejszym – jest bardziej radykalny.

Przypomnijmy, wstępnie przedstawiony projekt przewidywał, że zezwoleń na utworzenie nowej apteki nie będzie się wydawało w tych województwach, w których istnieje już jedna placówka na 3000 mieszkańców lub mniej. Chyba że miałaby ona znajdować się w odległości co najmniej jednego kilometra od takiej, która już funkcjonuje.

Po uwagach posłowie zdecydowali się odstąpić od sprawdzania liczby aptek w województwach i jako wyznacznik wskazali gminę (co powinno być korzystne dla chcących rozpocząć biznes). Tyle że jednocześnie w projekcie wpisano, że niezależnie od innych okoliczności nie będzie można otworzyć nowej placówki, jeśli znajdowałaby się ona w odległości mniejszej niż 500 m od już istniejącej.

To odpowiedź parlamentarzystów na praktyki niektórych dużych sieci. Oferowały one indywidualnym farmaceutom odkupienie ich placówek za niskie kwoty. W razie braku zgody otwierali swoje placówki tuż obok i ustalali ceny poniżej progu opłacalności. Gdy lokalny farmaceuta zamykał aptekę, podnosili ceny do standardowego poziomu.


Pozostało jeszcze 22% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane