statystyki

Fed i OPEC w centrum uwagi inwestorów

autor: Tomasz Jóźwik20.09.2016, 07:56; Aktualizacja: 20.09.2016, 08:05
Wyniki posiedzeń banków centralnych i OPEC będą miały istotny wpływ na poziom notowań na rynkach finansowych

Wyniki posiedzeń banków centralnych i OPEC będą miały istotny wpływ na poziom notowań na rynkach finansowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jutro mogą wzrosnąć stopy procentowe w USA, a OPEC, co równie ważne, może zdecydować o zamrożeniu wydobycia ropy.

Inwestorzy poświęcają dużo uwagi polityce banków centralnych od wybuchu kryzysu w 2008 r., kiedy to amerykański Fed jako pierwszy zdecydował się na obniżenie stóp do zera i uruchomienie programu skupu obligacji. Jego śladem poszły inne najważniejsze banki centralne. Przez osiem lat inwestorzy przyzwyczaili się, że jeśli w realnej gospodarce pojawiają się problemy, to ich rozwiązanie przyniesie polityka monetarna. A zwiększona dzięki interwencjom płynność w systemie finansowym posłuży za paliwo do napędzania wzrostu cen aktywów.

Oczekiwania co do wsparcia banków centralnych dla gospodarki wzrosły jeszcze po czerwcowym referendum, w którym Brytyjczycy wyrazili chęć opuszczenia UE. Związany z tym ubytek we wzroście gospodarczym (MFW obniżył prognozy tempa wzrostu globalnego PKB z 3,2 do 3,1 proc. na ten rok i z 3,5 do 3,4 proc. w przyszłym roku, zaznaczając, że w niekorzystnym scenariuszu może to być 2,8 proc. w tym i przyszłym roku) miała zrekompensować zwiększona ekspansja monetarna. Rekordowych poziomów sięgnęły ceny obligacji, a kursy akcji po chwilowym załamaniu poszły w górę, chociaż w scenariuszu niższego wzrostu firmom trudniej zwiększać przychody i zyski. Początek września przyniósł najwyższe w historii wartości indeksów na amerykańskim i brytyjskim rynku akcji.

– Banki centralne coraz częściej sygnalizują inwestorom, że obecna polityka monetarna znalazła się blisko ściany. Ewentualne podniesienie stóp w USA o 0,25 pkt proc. nie będzie miało bezpośredniego wpływu na gospodarkę, ale w kontekście zmieniającego się sposobu myślenia inwestorów o polityce banków centralnych może mieć znaczące przełożenie na zachowanie rynków finansowych – mówi Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego XTB. Zagrożenie podwyżką stóp przez Fed już we wrześniu Kwiecień ocenia jako niewielkie, ale zwraca uwagę, że odwrotu od zapoczątkowanego w grudniu 2015 r. zacieśniania polityki monetarnej w USA nie ma. Z punktu widzenia cen akcji i obligacji żadne rozwiązanie nie wydaje się dobre i trudno będzie utrzymać trendy wzrostowe na tych rynkach.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane