statystyki

Sierant: Domniemanie uczciwości

autor: Artur Sierant05.09.2016, 07:46; Aktualizacja: 05.09.2016, 08:28
Okazało się, że ogłoszenie o jego zwołaniu nie zostało zamieszczone na stronie internetowej emitenta w zakładce „walne zgromadzenia”, a zamieszczono jedynie link do tego ogłoszenia w zakładce „raporty bieżące”.

Okazało się, że ogłoszenie o jego zwołaniu nie zostało zamieszczone na stronie internetowej emitenta w zakładce „walne zgromadzenia”, a zamieszczono jedynie link do tego ogłoszenia w zakładce „raporty bieżące”.źródło: ShutterStock

Pytanie: czy tak było? Rozpoczyna się zwyczajne walne zgromadzenie spółki publicznej. Akcjonariusze stawili się w jej siedzibie, obrady zostały otwarte i został wybrany ich przewodniczący. Czyli zostały zrealizowane dwa pierwsze punkty obrad. Przed przejściem do kolejnego punktu pojawiły się wątpliwości dotyczące prawidłowości zwołania walnego zgromadzenia. Okazało się, że ogłoszenie o jego zwołaniu nie zostało zamieszczone na stronie internetowej emitenta w zakładce „walne zgromadzenia”, a zamieszczono jedynie link do tego ogłoszenia w zakładce „raporty bieżące”. I dopiero po kliknięciu na ten link można było uzyskać jego treść.

Z powodu opisanych wątpliwości przewodniczący stwierdził, że zwyczajne walne zgromadzenie nie zostało zwołane w sposób prawidłowy, i je zamknął. Zwrócił również uwagę na konieczność ponownego zwołania walnego.

Nim odpowiem na pytanie ze wstępu, zrobię krótką projekcję „co by było, gdyby”. Wyobraźmy sobie, że ziściłyby się obawy przewodniczącego i ktoś będzie chciał zaskarżyć uchwały podjęte na tym walnym zgromadzeniu. Wyobraźmy sobie sędziego w sądzie okręgowym, do którego wpływa pozew o unieważnienie uchwał, gdzie głównym (i właściwie jedynym) argumentem strony powodowej jest to, że treść ogłoszenia nie ukazała się na stronie internetowej spółki w zakładce „walne zgromadzenia”, tylko w zakładce „raporty bieżące”. I wyobrażam sobie stronę dowodową, czyli udowodnienie tego, że czegoś nie było w internecie na stronie spółki. Wyobrażam sobie też argumenty samej spółki, która cytuje kodeks spółek handlowych: „Spółka publiczna prowadzi własną stronę internetową i zamieszcza na niej (...)”, oraz wskazuje na dodatkowy obowiązek publikowaniu informacji dotyczących walnych zgromadzeń w systemie ESPI.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane