statystyki

Lokalne budżety z ryzykowną nadwyżką

autor: Marek Chądzyński30.08.2016, 07:26; Aktualizacja: 30.08.2016, 08:06
Finanse samorządów

Finanse samorządówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ministerstwo Finansów zakłada, że 2017 r. samorządy zakończą na plusie. Bez tego trudno będzie utrzymać deficyt finansów poniżej 3 proc. PKB.

Samorządowa nadwyżka miałaby wynieść 0,2 proc. PKB, czyli ok. 4 mld zł. Ta prognoza jest jak cały budżetowy plan: teoretycznie do zrobienia, ale łatwo nie będzie.

Za ministerialnymi szacunkami stoją dane z bieżącego wykonania lokalnych budżetów. Na koniec I półrocza jednostki samorządu łącznie miały 16,6 mld zł nadwyżki. To znacznie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (10,5 mld zł). Wyraźnie rosną dochody JST (o ponad 7 proc. w ciągu roku), za to wydatki utrzymują się na stabilnym poziomie (ok. 1,5-proc. wzrost). Rok 2015 zakończył się zbilansowaniem samorządowych budżetów (minimalny deficyt na poziomie 177 mln zł). W tym roku można liczyć przynajmniej na powtórzenie tego wyniku.

Ale lista argumentów przeciw jest dłuższa. Pierwszy: sam resort liczy na to, że gminy i powiaty zaczną w końcu realizować plany inwestycji współfinansowanych z UE. Zachętą do wydawania pieniędzy może być np. wyłączenie z limitów zadłużenia wykupu obligacji czy spłat kredytów zaciągniętych na finansowanie przedsięwzięć, w których co najmniej 60 proc. środków pochodziłoby z bezzwrotnej pomocy UE. Zaciąganie takiego długu powodowałoby jednak presję na wzrost wydatków. Obecnie to właśnie ograniczone zwiększanie nakładów powoduje duży przyrost nadwyżki w samorządowych budżetach.

– Trzeba sobie jasno powiedzieć: albo nadwyżka samorządów, albo ich inwestycje. Jednego z drugim nie da się pogodzić. Na ile założenie nadwyżki jest realne, będziemy mogli powiedzieć tak naprawdę wtedy, gdy samorządy przedstawią swoje plany na przyszły rok. Zwłaszcza zamierzenia inwestycyjne dużych miast, bo to one wyznaczają trendy – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane