statystyki

Kosztowna wojna cenowa w handlu: Bankructwa producentów żywności

autor: Patrycja Otto23.08.2016, 07:36; Aktualizacja: 23.08.2016, 08:14
produkcja jedzenia

Firmy produkujące żywność mają do odzyskania prawie 90 mln zł od swoich dłużnikówźródło: ShutterStock

Liczba bankructw wśród wytwórców żywności zwiększyła się w ciągu roku o jedną trzecią. W 2016 r., do wczoraj, zbankrutowało w Polsce 25 producentów żywności – raportują wywiadownie gospodarcze Euler Hermes i Coface. W tym samym okresie rok wcześniej bankrutów było 19. Cały proces przyspieszył w ostatnich kilku tygodniach, bo po pierwszej połowie roku liczba plajt była podobna jak w 2015 r.

Co jest przyczyną tej sytuacji? Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, mówi o coraz gorszych warunkach prowadzenia działalności. – Od półtora roku branża boryka się z deflacją, przez co producenci zarabiają mniej na swoich towarach. Mniej pieniędzy w portfelu i ciągle wydłużające się terminy płatności powodują zachwianie płynności. Szczególnie że producenci są zmuszeni coraz częściej płacić na surowce, zanim jeszcze otrzymają pieniądze za wytworzony produkt. Wymusza to na nich prawo. Niezapłacenie za surowiec w ciągu 30 dni powoduje, że nie mogą skorzystać z odliczenia VAT – twierdzi Gantner.

Drugi powód to kłopoty głównych odbiorców. Problemy mają duże sieci – najpierw głośno było o Marcpolu, w ostatnich tygodniach dołączyła do niego Alma Market. O spadającej liczbie sklepów mówi też Tomasz Starzyk z wywiadowni gospodarczej Bisnode. – W pierwszym półroczu z rynku ubyło niemal 1,7 tys. sklepów. Obecnie ich liczba nieznacznie przekracza 71 tys. Dla producentów oznacza to tylko jedno, coraz większe kłopoty ze zbyciem towaru – dodaje Tomasz Starzyk.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane