statystyki

Sierant: Przed zakupem zapomnij

autor: Artur Sierant20.06.2016, 07:58; Aktualizacja: 20.06.2016, 09:12

To było tak. Trzy dni temu chciałem zainwestować w akcje bardzo interesującej spółki. Miała w nazwie słowa: bio, gen i laser, więc potencjał wzrostowy oceniłem na 180 proc. Statystycznie wychodzi 60 proc. za każdy z elementów nazwy. Gdyby w nazwie miała games, wówczas potencjał wyniósłby 210 proc.

Ale że nie inwestuję w ciemno, postanowiłem przeczytać prospekt emisyjny. W miarę możliwości uważnie. Prospekty pobieramy ze stron internetowych emitentów oraz biur maklerskich oferujących akcje. Jak wiemy, emitenci i oferujący starają się zachować ostrożność. Szczególnie teraz, gdy widmo MAD/MAR krąży nad rynkiem kapitałowym.

Po zalogowaniu się na stronę spółki zostałem zapytany o to, czy mam 18 lat. Robi się interesująco, pomyślałem. Takie akcje lubię, jest ryzyko, jest zabawa. Widać, że spółka ma w swojej ofercie coś dla dorosłych. Może nawet będzie w przyszłości należeć do Temptation Index, który będzie przeciwstawiany Respect Index. A kto wie, w przyszłości może nawet z samym Good Change Index? Potwierdziłem swoją pełnoletność. Na szczęście system nie pytał o takie pojęcia, jak dorosłość czy dojrzałość, a odpowiedzi nie musiała udzielić również moja żona. Ale samego prospektu jeszcze nie pobrałem.

Pytanie numer dwa dotyczyło tego, czy mieszkam w Stanach Zjednoczonych Ameryki? Może powinni zapytać mnie o to, czy mam 21 lat, taka była moja pierwsza refleksja. Ale to nie o to chodziło. Pytanie dotyczyło obowiązującego tam Securities Act. Trochę mnie zirytowało, dlaczego kupujący akcje spółki zarejestrowanej w Polsce ma tłumaczyć się z tego, że nie jest obywatelem innego państwa, i dlaczego ma tracić czas na analizowanie, o co właściwie w tym chodzi.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane