statystyki

PeGaZ: Prowizja czy może haracz

autor: Maciej Miłosz14.06.2016, 07:44; Aktualizacja: 14.06.2016, 08:19
Polska Grupa Zbrojeniowa

Polska Grupa Zbrojeniowaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie brać 5 proc. od każdej transakcji sprzedaży spółek wchodzących w jej skład. Związki protestują: to grozi bankructwem

Polska Grupa Zbrojeniowa to podmiot, który ma służyć konsolidacji polskiej zbrojeniówki. Na razie tworzy ją kilkadziesiąt spółek, które mają oddzielne osobowości prawne. W maju z centrali PGZ wysłano do spółek podpisane już przez prezesa grupy umowy, które w uproszczeniu przewidują, że od każdej sprzedaży spółka będzie pobierać swoistą prowizję, m.in. za nadzór właścicielski i marketing.

Branża od lat jest w kiepskiej kondycji. Miało się to zmienić za sprawą Programu Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego. W ostatnich miesiącach podpisano duże kontrakty na modernizację czołgów Leopard (2,4 mld zł), dostawę zestawów przeciwlotniczych Poprad (1 mld zł) i moździerzy samobieżnych Rak (1 mld zł).

W przypadku tego ostatniego mówi się nieoficjalnie o tym, że zakładany zysk miał wynosić ok. 2,5 proc. wartości kontraktu. Wniosek? Po podpisaniu umowy z PGZ zamiast zysku Huta Stalowa Wola będzie miała z tego tytułu stratę. – Nie udzielamy informacji dotyczących wewnętrznych spraw PGZ – to stanowisko rzecznika prasowego HSW Bartosza Kopyty.

„Umowy prowizyjne” mają dotyczyć także kontraktów, które zostały wcześniej podpisane i teraz są już realizowane. Zakładając, że przychody grupy wynoszą ok. 5 mld zł rocznie, to centrala PGZ będzie „pobierać” ok. 250 mln zł. Za co? Na co mają być przeznaczone te pieniądze?


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane