statystyki

Ropa naftowa drożeje, choć OPEC nawet nie kiwnął palcem

autor: Jakub Kapiszewski02.06.2016, 07:26; Aktualizacja: 02.06.2016, 08:22

Po raz pierwszy od półtora roku przedstawiciele krajów zrzeszonych w kartelu rozpoczną spotkanie w Wiedniu w doskonałych nastrojach

Od stycznia cena poszła w górę o ponad 80 proc. W ubiegłym tygodniu ropa na krótko przekroczyła magiczną barierę 50 dol. i od tej pory oscyluje poniżej tej ceny. Chociaż wczoraj w drugiej połowie dnia cena baryłki podskoczyła o ponad dolara, znów zbliżając się do 50 dol.

Przyczyn jest kilka. Najważniejsza to planowane i nieplanowane przerwy w wydobyciu, których w tym roku jest wyjątkowo dużo i które nakładają się na siebie. Do planowanych należały m.in. wyłączenie z eksploatacji z powodu przeglądu technicznego jednego z pól naftowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także strajk pracowników państwowego koncernu naftowego w Kuwejcie. Tylko naprawy w ZEA uszczupliły światowe wydobycie o 350 tys. baryłek dziennie. Strajk w Kuwejcie zmniejszył je o trzy razy tyle.

Do tego dochodzą nieprzewidziane czynniki, tj. ataki na infrastrukturę naftową w Delcie Nigru, pożary w kanadyjskiej Albercie czy problemy z dostawami energii elektrycznej na południu Iraku, które uniemożliwiły normalne funkcjonowanie infrastruktury naftowej.

Za ataki w Nigerii odpowiadają Mściciele Delty Nigru. W wyniku przeprowadzonej przez nich akcji w lutym uszkodzony został podwodny rurociąg, co wyłączyło z działania terminal Forcados i zmniejszyło możliwości eksportowe kraju o 250 tys. baryłek dziennie. Jak szacuje resort odpowiedzialny za ropę naftową, łącznie w wyniku działań Mścicieli nigeryjskie wydobycie spadło z 2,2 do 1,4 mln baryłek dziennie.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane