statystyki

Żyżyński widzi niewielką przestrzeń do obniżki stóp procentowych

18.03.2016, 12:28; Aktualizacja: 18.03.2016, 12:28

Powołany w piątek przez Sejm do RPP Jerzy Żyżyński widzi niewielką przestrzeń do obniżki stóp NBP. Jego zdaniem obniżka stóp o 0,5 pkt proc. miałoby już znaczenie, jednak trzeba jednocześnie pobudzać wzrost oszczędności.

Reklama


Reklama


"Ja bym w dół nawet trochę opuścił (stopy NBP - PAP), ale ta przestrzeń jest niewielka. Nawet, jeśli by obniżyć o 0,5 punktu, to jakieś znaczenie będzie to miało, ale nie tu są rezerwy. Trzeba pobudzać jednocześnie wzrost oszczędności. Trzeba szukać pola do współgrania polityki pieniężnej z polityką rządu" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Żyżyński.

Jego zdaniem deflacja jest zjawiskiem szkodliwym.

"Jest ona konsekwencją zmian cen surowców. To jest czasowe zjawisko. Generalnie jednak stagnacja cen nie jest dobrym zjawiskiem. Ceny powinny trochę rosnąć - w tempie nie za dużym: 1,0-1,5 proc. rocznie jest dopuszczalne. Lepszy jest stan niewielkiego wzrostu cen niż całkowitego braku wzrostu" - powiedział.

"Poprzednia RPP działała może nawet za ostrożnie: deflacja była - moim zdaniem - skutkiem jednak zbyt mało ofensywnej polityki" - dodał.

Żyżyński pytany o podniesienie ścieżki wzrostu PKB w najnowszej projekcji NBP z 3,3 proc. do 3,8 proc. w tym roku, powiedział: "Myślę, że jest to efekt uwzględnienia bodźców popytowych, m.in. 500 plus. Ludzie wydadzą więcej na rynku wewnętrznym. Nie doceniano wcześniej aspektu popytowego".

"Działania propopytowe są bardzo ważne, sprzyjają wzrostowi. Bo gospodarka ma pewne rezerwy i trzeba je odbudować. Tu duża rola programu Morawieckiego, stworzenie mechanizmów finansowania. Polska gospodarka może wówczas osiągnąć 5-proc. wzrost. To jest realne" - dodał.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

  • sa(2016-03-19 14:03) Odpowiedz 10

    Do czego obniżać % lokat i skąd brać kasę na rozwój jak stan jest taki wg kom. w DGP. Morawiecki: RPP w pełni zaaprobowała plan rozwoju.10.03.2016, 21:56 Panie Premierze z czego chce Pan uzyskać kapitał rodzimy dla rozwoju . Namawiać do oszczędzania Obywateli jak banki te duże przy inflacji w kraju podanej 1,7% na rok 2016, oferują stopy procentowe 1,3%,1,5% - minus podatek PDOF Belki 20 % , co daje 1,04% lub 1,2 % od kapitału kwoty negocjowanej dla ludzi , bo dla firm tj. ok,075%.Czy liczy Pan , że tą metodą Pan z rynku ściągnie kapitały krajowe , na plan rozwoju RP, potrzebne 0,5 biln. złotych . Wielkie wątpliwości , bo na razie my jako klienci dokładamy z kwot depozytów na pensyjki , premie , prezesów miln., marmury , wczasy na bermudach , mercedesy itp., jakby była zmowa banków ? Co na to UOKiK ,ZBP, KNF,CBA itp. Przy takich relacjach finansowych to Pan nie osiągnie kasy do wykonania tego planu . Będzie chęci były dobre , a wyszło jak zawsze , czyli nic !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama