statystyki

Morawiecki: 5 filarów planu rozwoju gospodarczego Polski

16.02.2016, 16:30; Aktualizacja: 18.02.2016, 09:32
Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki

Morawiecki: 5 filarów planu rozwoju gospodarczego Polskiźródło: PAP

"Aby ten cel, który jest przed nami osiągnąć, chcemy zaproponować na najbliższą przyszłość na pięć, dziesięć, piętnaście lat (...) plan gospodarczego rozwoju oparty o pięć filarów" - powiedział Morawiecki. Jak wskazał, są to: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i terytorialny.

Reklama


Reklama


"Polska ma jeszcze przemysł, nie zlikwidowaliśmy wszystkiego aczkolwiek trzeba pamiętać, że dwie trzecie polskiego przemysłu właściwie jest elementem firm zagranicznych. My chcemy zdecydowanie wzmocnić inwestycje" - mówił. Jak zaznaczył, chodzi o wzrost udziału inwestycji w PKB z obecnych 18 proc. "Państwa, które rozwijały się szybciej, które rozwijały się równomiernie, stabilnie przez wiele lat miały poziom inwestycji do PKB w wysokości 25 proc. lub więcej" - powiedział.

Podkreślił, że w ramach działań na rzecz reindustrializacji "ogromny" nacisk kładziony ma być na wsparcie kapitału prywatnego. Wzmacniane i rozwijane mają być także - jak wskazał Morawiecki - "doliny przemysłowe". "Chcemy żeby były dolina; kolejowa, dolina stoczniowa" - wskazał.

Wspierane mają być także inwestycje zagraniczne, na których - jak mówił Morawiecki "bardzo nam zależy". "Chcemy we współpracy z kapitałem zagranicznym, z technologiami zagranicznymi unowocześniać polskich przemysł" - podkreślił.

Drugi filar to rozwój innowacyjnych firm. "Zaoferujemy przed końcem roku +konstytucję dla biznesu+, czyli dużo bardziej przewidywalne, transparentne warunki do prowadzenie biznesu zarówno z punktu widzenie elementów skarbowych jak i regulacyjnych, co, do których przedsiębiorcy bardzo często narzekają, że się bardzo często zmieniają" - powiedział Morawiecki.

Podkreślił też znaczenie innowacyjności. "Tak żeby nasze firmy stawały się bardziej innowacyjne i przesuwały się na drabinie wartości dodanej, szczebel po szczeblu, rok po roku coraz wyżej. Jest to niezwykle ważne, żeby w tym międzynarodowym podziale pracy osiągać coraz wyższy stopień zaawansowania, bo dzięki temu będziemy mogli zaoferować naszym pracownikom jak najlepsza płace" - zaznaczył Morawiecki.

Wicepremier mówiąc o trzecim filarze - kapitał dla rozwoju - powiedział: "naszym wielkim marzeniem jest, aby długofalowo rozwój oprzeć na oszczędnościach. Oszczędności trzecio-filarowe, oszczędności prywatne, ale też oszczędności publiczne mają stanowić podstawowy element wzmocnienia programu inwestycyjnego, industrializacyjnego". Podkreślił też rolę środków unijnych i współpracy z prywatnymi instytucjami finansowymi.

Czwarty filar, który dotyczy ekspansji zagranicznej ma się dokonać m.in. za sprawą: utworzenia Pionu Wspierania Eksportu w Polskim Funduszu Rozwoju; reformy dyplomacji ekonomicznej; budowy silnej marki Polska.

"Niesamowicie ważne jest także, aby ten kompleksowy plan rozwoju był programem zrównoważonym. Zaś rozwój społeczny i terytorialny mają zagwarantować: pakt dla obszarów wiejskich, skuteczna polityka regionalna oraz edukacja" - powiedział Morawiecki mówiąc o piątym filarze, czyli rozwoju społecznym i terytorialnym.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

 • cd(2016-02-16 17:33) Odpowiedz 30

  Bez zmiany systemu Administracyjnego Państwa program może się nie udać

 • bajki na dobranoc(2016-02-17 13:07) Odpowiedz 11

  Plan Morawieckiego ?? Ależ , plan Morawieckiego już zaczął być wprowadzany .Eksperymentalnie zastosowano go dla emerytów , aby szybko dorównali finansowo emerytom w starej Unii . Dostali oni zawrotną WALORYZACJĘ EMERYTUR w 2016 sięgającą nawet NIEWYOBRAŻALNEJ KWOTY 3,20 zł /m-c. Biorąc pod uwagę wzrost cen podstawowych artykułów , lekarstw, oraz opłat , kwota waloryzacji emerytur wydaje się ............." zawrotna" i zgodna z linią partii . BRAWO PANIE MORAWIECKI .

 • doświadczony(2016-02-17 18:06) Odpowiedz 10

  Każda ekipa po wyborach miała swój wspaniały plan rozwoju począwszy od AWS, poprzez SLD, PIS i na końcu PO. Z tych planów najłatwiej wyszło podniesienie podatków (podatek Belki od oszczędności wprowadzony za czasów SLD). Inne rewolucyjne i wspaniałe zamiary zanikały wkrótce z powodu tzw. "braku woli politycznej". Natomiast podatek Belki przetrwał mimo, że PIS w kampanii wyborczej 2005 r. obiecało jego zniesienie, a PO w roku 2007 w swojej kampanii powtórzyła to samo. W obu przypadkach okazało się to kłamstwem. Plan Morawieckiego jest więc także zbiorem - jakże słusznych - ale pobożnych życzeń i rozpłynie się w mrokach historii.

 • tylko polska krew(2016-02-17 03:54) Odpowiedz 13

  Powiem wam dlaczego się nie uda i dlaczego zostaniecie jeszcze raz obrobieni przez niewidzialną rękę rynku: raz - jesteście w Uni, dwa -albo minister jest idiotą bo gada wszystko jak na spowiedzi albo też będzie miał od tego procent,tak czy siak przegraliście zanim zaczeliście ,bye, bye

 • StAAbrA(2016-02-17 20:18) Odpowiedz 00

  5 filarów : 1. złodziejska administracja państwowa 2. mafijne i agenturalne instytucje 3. sitwiarskie samorządy 4. przestępcy w sądach i prokuraturach 5. patafiańska klasa polityczna Ale , na razie , trzeba ochraniać obecny rząd przed tymi wynajętymi gnojami , co to mordy drą - za ojro .

 • KALIF(2016-02-17 14:47) Odpowiedz 02

  Świetny Plan 25-letni,szkoda że prezes nie doczeka,bo będzie smażył się już w piekle.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama