statystyki

Polska awansowała na 39. miejsce w Indeksie Wolności Gospodarczej

01.02.2016, 20:44; Aktualizacja: 22.02.2016, 18:55

Polska znalazła się na 39. miejscu na świecie (wobec 42. w ub.r.) i 18. w Europie w Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, podał Warsaw Enterprise Institute (WEI). Polska uzyskała w tym roku 69,3 pkt, tj. 5,1 pkt więcej niż rok temu i najwięcej w historii rankingu.

Reklama


Reklama


W tegorocznym zestawieniu Polska szczególnie poprawiła punktację w zakresie praw własności (+5 pkt), poziomu korupcji (+1), warunków dla biznesu (+1,4), polityki monetarnej (+3,9) oraz wolności inwestycyjnej (+5).

Polska jest nadal klasyfikowana jako kraj "umiarkowanie wolny" gospodarczo.

"Bardzo dobrze, szczególnie w perspektywie od 1995 roku, jesteśmy oceniani w zakresie otwartości rynku i polityki monetarnej, jednak wiele pracy jest do zrobienia w zakresie wydatków publicznych i rynku pracy. Wyżej od nas plasują się w tym zakresie nasi sąsiedzi: Litwa, Niemcy oraz Czechy" - powiedział Marcin Nowacki, dyrektor ds. międzynarodowych WEI, cytowany w komunikacie.

W czołówce światowej rankingu, jako kraje w pełni wolne gospodarczo, znajdują się: Hong Kong - 88,6 pkt, Singapur - 87,8, Nowa Zelandia - 81,6, Szwajcaria - 81 oraz Australia - 80,3. W badaniu brano pod uwagę 178 państw.

W Europie najlepsze wyniki osiągnęły: Szwajcaria - 81 pkt, Irlandia - 77,3, Estonia - 77,2, Wielka Brytania - 76,4 oraz Dania - 75,3. W rankingu porównano 44 kraje europejskie.

"Poziom wolności gospodarczej w ogromnej mierze zależy od woli politycznej rządzących. Niech dowodem na to będzie pozycja takich krajów, jak Estonia, Litwa i Łotwa. One miały podobne doświadczenia, jak nasz kraj, ale szybciej zrozumiały, że powinnością rządu jest stymulowanie gospodarki, choćby przez usuwanie barier biurokratycznych" - skomentował prezes Warsaw Enterprise Institute Robert Gwiazdowski.

Indeks Wolności Gospodarczej jest przygotowywany przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal od 1995 roku. Jego celem jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej, a tym samym promowania rozwoju i pomnażania dobrobytu narodów. W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji); wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).

Reklama


Źródło:ISBnews

Polecane

  • poa(2016-02-02 06:02) Odpowiedz 11

    To pzecież wy stare dziady wybraliście pisiorów, to teraz nie możecie narzekać

  • Ladamoment(2016-02-01 23:04) Odpowiedz 01

    Ostatnie podrygi, dzięki obecnym fajansiarzom za chwilę Polska poleci w tym rankingu na pysk

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama