statystyki

Porozmawiajmy o węglu: Co dalej z górnictwem?

autor: Rafał Woś29.01.2016, 10:55; Aktualizacja: 29.01.2016, 11:17
węgiel kamienny -surowce

Porozmawiajmy o węglu: Co dalej z górnictwem?źródło: ShutterStock

O węglu w Polsce się nie rozmawia. O nim się krzyczy, ironizuje, dowcipkuje, dramatyzuje, przesadza albo wymądrza i poucza. A może by tak właśnie porozmawiać?

Taki cel postawili sobie wydawcy książki „Polski węgiel”. Domyślam się, że chodziło im o to, by wyrwać temat czarnego złota z zaklętego kręgu, w którym się dziś znajduje. To znaczy, by, z jednej strony, nie iść na technokratyczną łatwiznę i nie popadać w tę nieznośną ekonomiczną nowomowę, że górnictwo to przeżytek i nie ma dla niego miejsca w zdrowym rachunku ekonomicznym. Najlepiej więc kopalnie zlikwidować, a ludzi żyjących z i wokół tego sektora przekwalifikować. Najczęściej nie licząc się z kosztami społecznymi (bo one w zdrowym rachunku ekonomicznym zazwyczaj się nie mieszczą). Z drugiej zaś rzecz w tym, by za każdym razem nie dawać się wodzić za nos górniczemu lobby głoszącemu, że co dobre dla polskiego węgla, dobre dla polskiej gospodarki.

Rafał Woś

Rafał Woś

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • nieciekawie z tym węglem(2016-02-05 13:54) Zgłoś naruszenie 20

    Po 500+ , to właśnie ciągłe dokładanie do kopalni może stać się drugim co do ważności czynnikiem zawalenia się budżetu. Nie mówiąc już o tym , że mamy najdroższy prąd, bo pozyskiwany ze spalania węgla + kary za emisje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane