Jeśli masz drogi kredyt mieszkaniowy, a bank nie zgadza się na obniżkę oprocentowania, możesz go zamienić na nowy, tańszy.

Fakt, że zaciągnęliśmy kredyt na 20 czy 30 lat, wcale nie oznacza, że musimy go spłacać w tym samym banku. Jeśli jest to zadłużenie sprzed czterech, pięciu lat, kiedy kredyty były udzielane na gorszych warunkach, także cenowych, można spróbować negocjować z bankiem obniżkę oprocentowania, a dokładniej marży, która jest jego składnikiem i zazwyczaj jest wpisana do umowy kredytowej. Obecnie przy kredytach złotowych nie przekracza ona 1 pkt proc., a dla kredytów we frankach zazwyczaj jest poniżej 1,5 pkt proc., natomiast trzy, cztery lata temu była ona dwukrotnie wyższa. Pierwszym krokiem powinna być próba renegocjowania umowy i obniżenia marży. Wielu klientom się to udaje, choć trzeba zapłacić za aneks do umowy (od 50 nawet do 500 zł).


W przypadku odmowy można pójść do konkurencji. Jak wyliczyli eksperci Open Finance, przy zamianie kredytu w wysokości 300 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat, obniżenie oprocentowania o 1 pkt proc. daje miesięczną oszczędność w wysokości 180 zł.

Oferta dla rzetelnych

Na rynku kredytów refinansowych wyróżniają się szczególnie oferty z atrakcyjnym oprocentowaniem oraz uproszczoną procedurą kredytową. Jeśli w dotychczasowym banku ktoś spłaca kredyt przez co najmniej 12–18 miesięcy, będzie to bardzo łatwe i pociągnie za sobą niewielkie koszty. Przykładowo Multibank wymaga jedynie dwóch dokumentów – umowy kredytowej i polisy ubezpieczenia mieszkania, a do tego również pokryje opłaty związane z przeniesieniem zadłużenia. Warunek – klient musiał spłacać kredyt w poprzednim banku przez co najmniej 18 miesięcy. Uproszczone procedury ma także Polbank, Santander, mBank.

Taniej za wpis do hipoteki

Przy zamianie kredytu można podwyższyć jego kwotę i przeznaczyć ją na remont, wykończenie, spłatę innych kredytów konsumpcyjnych, a także na dowolny cel konsumpcyjny. Duże zainteresowanie kredytami refinansowymi to także zasługa zmian prawnych. Na obniżenie kosztów towarzyszących udzielaniu kredytów wpłynęło wprowadzenie w marcu uproszczonego systemu niskich opłat sądowych. Osoba, która korzysta z podatkowej ulgi odsetkowej, po zrefinansowaniu kredytu traci do niej prawo.